_____________________________________________________________________________________________________
Meghívó
A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria
GrafiTri – XXVI. MISKOLCI GRAFIKAI TRIENNÁLE
Köszöntőt mond:
GrafiTri – XXVI. MISKOLCI GRAFIKAI TRIENNÁLE
2014. május 31 – szeptember 7.
Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria
Az ünnepélyes megnyitó és díjkiosztó gála időpontja:
2014. május 31., szombat 11 óra
Helyszíne:
Miskolci Galéria – Rákóczi-ház (Rákóczi u. 2., bejárat a Széchenyi u. felől)
Köszöntőt mond:
Kiss Gábor – Miskolc Megyei Jogú Város alpolgármestere
Dr. Pusztai Tamás – a Herman Ottó Múzeum igazgatója
Megnyitja:
Stefanovits Péter képzőművész, A Magyar Grafikáért Alapítvány elnöke
______________________________________________________________________________________________________________________
XXVI. Miskolci Grafikai Triennále
Miskolci Galéria – Rákóczi-ház (Rákóczi u. 2.)
Nyitva tartás: 2014. szeptember 7-ig, keddtől szombatig 9-17 óráig
Kurátor: Kákóczki András, Madarász Györgyi / Rendező: Kákóczki András, Urbán Tibor
A XXVI. Grafikai Triennále felhívását a hagyományoknak megfelelően hirdettük meg az alábbi technikákkal készült művek tekintetében:
· Klasszikus grafikai technikák (Hagyományos sokszorosító grafikai eljárással – magasnyomás, mélynyomás, síknyomás – készült alkotások)
· Elektrografika / Computergrafika (Elektromos átvitellel és számítógéppel készült nyomatok)
· Kísérleti grafika (A grafika kifejezési tartományát és használatának művészi lehetőségeit tovább szélesítő alkotások)
· Művészkönyv (Olyan sokszorosítási technikával készült grafikai alkotás, amely formájában, tartalmában a könyvkultúra köréhez tartozik, és amely a műfaj szabályai szerint van aláírva.)
A szakmai zsűri elé 260 művész 700 munkája került, ebből 400 munka kerül a falakra 130 kiállító művésztől. A kiállítás szabadbeadásos törzsanyaga hagyományosan az előző triennále óta eltelt időből fogad be alkotásokat, így a tárlat a 2011 és 2014 között készült grafikai keresztmetszet tárja a közönség elé. Az alkotások díjazására 11 díjalapítót nyertünk meg, a döntést a korábbi nagydíjasokból álló három tagú díjzsűri 2014. május 28-án hozza meg.
A tárlat apropóján a kiállítás zárásakor tanácskozást hívunk össze a szakma képviselői számára, mely reflektál a grafika aktuális történéseire, és remélhetőleg válaszokat ad a kiállítás által felvetett kérdésekre, a hagyományos sokszorosító eljárások létjogosultságára – amennyiben szükséges – a sokszorosított grafika újradefiniálására.
Kísérő kiállítások
SZÍJ KAMILLA – A XXV. MISKOLCI GRAFIKAI TRIENNÁLE NAGYDÍJASÁNAK ÖNÁLLÓ KIÁLLÍTÁSA
Miskolci Galéria – Rákóczi-ház (Rákóczi u. 2.)
Nyitva tartás: 2014. szeptember 7-ig, keddtől szombatig 9-17 óráig
Kurátor: Szíj Kamilla
„Szíj Kamilla minimalista alkotásaiban egyaránt felfedezhetők a modernizmus – Irving Sandler szavaival élve – „klasszicista” (probléma-centrikus) irányzatának vonásai és a kortárs művészet törekvései. Ez a kettősség alkotói módszereiben is jól leképeződik. Kezdetben olyan sokszorosító grafikai lapokat készített, amelyek – a technika kényszere folytán – óhatatlanul zárt kompozíciókként jelentek meg. Ám úgy tűnik, Kamilla egyszerre vágyik a rendre és a szabadságra. A zárt kompozíció (be)zártságát azzal oldotta fel, hogy a sokszorosított (tehát egyforma) lapokat különböző szisztémák szerint elforgatva rendezte kompozíciókká. Feloldva így az eredeti zártságot, egy rendezői elv révén kinyitotta rajzait a végtelenbe. Ez a gesztus a szisztematikus (például a brit Systems) művészekkel rokonítja, akik racionális elvek mentén közelítettek a művészethez, és akiket a „rend” és „rendetlenség”, a konstrukció és dekonstrukció, a bezártság és nyitottság problémakörei foglalkoztattak. ...”
(Részlet Bodóczky István: Rajz és rajzolás – Gondolatok Szíj Kamilla munkáiról c. írásából)
„VÉR PANORÁMA LENG ELŐTTEM EL” – A HÁBORÚ KÉPE A GRAFIKÁBAN
A grafika funkcióváltozásai VII. – Petneki Áron grafikatörténeti sorozata
Miskolci Galéria – Feledy-ház (Deák tér 3.)
Nyitva tartás: előzetes bejelentkezés alapján látogatható. Tel.: 70/ 943-2921, 46/500-680
Kurátor: Petneki Áron
A kiállítás a XX. grafikai biennálétól kezdődően a soron következő bi- majd triennálékhoz kapcsolódó, „A grafika funkcióváltásai” c. tárlat-sorozat része. Mint a megelőző kiállítások is, ez is egy témakörben válogat a 16 – 19. század grafikai alkotásaiból. Miután az idei esztendő az I. világháború centenáriuma, ezért idén a „hívószó” a háború, a küzdelem lett, bár – miután zömmel korábbi alkotásokról van szó – direkt módon nem kapcsolódik a száz év előtti történésekhez. A csataképek, a küzdelem résztvevőinek lelkiállapotát tükröző arckifejezések, a hadvezér reprezentatív képe, a közkatonák megjelenése az ábrázolásokon, a háború mint a hatalom vizualizálásának eszköze – mind egy-egy altémakör.
A látogató számára nemcsak a téma interpretációja szempontjából, hanem az anyag tekintetében is újat tud nyújtani a kiállítás, mert a válogatás nem közgyűjteményi anyagból, hanem egy budapesti magángyűjteményből és a Pannonhalmi Főapátság gyűjteményeinek grafikai kabinetjéből történt.
HOMMAGE À PÁSZTOR GÁBOR (1933–2012)
MissionArt Galéria (Széchenyi u. 14.) Nyitva tartás: 2014. szeptember 7-ig, hétfőtől péntekig 8-16 óráig
Herman Ottó Múzeum Kiállító Épülete (Papszer 1.) Nyitva tartás: 2014. szeptember 7-ig, keddtől szombatig 10-18 óráig
Kurátor: Vámosi Katalin
Pásztor Gábor 1961-től kiállító művésze az ekkor induló Miskolci Országos Grafikai Biennálénak. Egyedülálló módon kétszer kapta meg a biennálé nagydíjat – Munkácsy-díja után egy évvel, 1969-ben és 1989-ben –, számos nemzetközi és hazai elismerésben részesült. Művészek közül elsőként tüntették ki a Kondor Béla emlékéremmel és 2002-ben a biennálé Életmű-díjával. Főiskolai tanulmányai befejezését követően, a hatvanas évektől induló pályájának fontos helyszíne Miskolc, ahová nemcsak a grafikai seregszemlék vonzották. A fővárosból gyakran látogatott Miskolcra barátai invitálására, sokszor heteket dolgozott itt zavartalanul.
Pásztor Gábor a hazai grafika a művészet önállóságának megteremtője és letéteményese, munkássága grafikus szemmel tükrözi egy letűnőben lévő kor valóságát.
ELŐKÉPEK – KUNT ERNŐ (1920-1994) MUNKÁI
Miskolci Galéria – Teátrum Pincehely Galéria (Déryné u. 3.)
Nyitva tartás: 2014. szeptember 7-ig, keddtől szombatig 9-17 óráig
Kurátor: Urbán Tibor
Ebben az évben kiállítás-sorozattal tisztelgünk a 20 éve elhunyt Kunt Ernő festőművész és fia, Ifj. Kunt Ernő etnográfus, antropológus előtt. A sorozatot idősebb Kunt Ernő munkásságát egy sajátos oldalról bemutató kiállításával kezdjük. Kunt Ernő művészetének legjelentősebb részét a metszetek alkották. Fa- és linómetszetek százait készítette élete során. A fametszet az egyik legrégibb grafikai sokszorosító eljárás, sajátossága, hogy csiszolt fadúcon kivésett vaskos vagy néha épp kecses finom vonalak hálójából és a színek sorából bontakozik ki az elkészült munka. Bonyolult, nagy hozzáértést, odafigyelést igénylő technika ez, melyet jelen kiállítás is megidéz.
A falakon most nem a grafikákat, a papírra nyomott elkészült alkotásokat látjuk, hanem épp a kiindulást, az első lépéseket, ahol a fa és a benne megjelenő minta mesél. Az anyag, a fa szerkezete és a kivésett vonalak mutatják meg eredetiségükben a fametszetek és Kunt Ernő művészetét.
*
A válogató zsűri tagjai:
Stefanovits Péter képzőművész
Szíj Kamilla képzőművész
Szoboszlai Lilla művészettörténész
Szurcsik József képzőművész
Ujvárossy László képzőművész
A díjzsűri tagjai:
Szíj Kamilla képzőművész
Gaál József képzőművész
Rácmolnár Sándor képzőművész
Díjalapítók:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Magyar Művészeti Akadémia
A Magyar Grafikáért Alapítvány
Nalors Grafika Kft.
Magyar Grafikusművészek Szövetsége
Magyar Képzőművészeti Egyetem Képgrafikai Tanszéke
Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Művészetek Tanszéke
Neon Galéria
Műút irodalmi, művészeti és kritikai folyóirat
Spanyolnátha művészeti folyóirat
Támogatók:
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Nemzeti Kulturális Alap
ÉMÁSZ
MúzeumCafé
Új Művészet
Észak-Magyarország
Miskolci Kommunikációs Kft.
Szent István Rádió
Európa Rádió
Spanyolnátha művészeti folyóirat
____________________________________________________________________________________________________
2014-05-28 14:00
A díjzsűri válogat, a törzsanyag képei már a falakon – szombaton megnyitja kapuit a 26. Miskolci Grafikai Triennálé, amely idén több újdonsággal is szolgál. Léte is valóságos csoda, habár ezúttal is több száz művész adta be munkáját a rangos seregszemlére. A körülményekről, a zsűri munkájáról, s az újdonságokról, valamint a kísérő kiállításokról is szó esett a program beharangozó sajtótájékoztatóján, szerdán, a Rákóczi-házban.
Szombaton – a hagyományokhoz híven díjátadóval – nyitja meg kapuit a 26. Miskolci Grafikai Triennálé a Miskolci Galéria Rákóczi-házában – a központi épületben a triennálé törzsanyaga, valamint a tavalyi győztes kamaratárlata és egy különlegesen izgalmas kiállítási anyag látható majd, a kísérőtárlatok pedig több külső helyszíneken várják az érdeklődőket.
A grafikai biennálét először 1961-ben rendezték meg, majd 2008-tól triennáléként folytatja útját. A 26. grafikai seregszemle több újdonsággal is szolgál a közönség számára, már az is örömteli, hogy idén is megnyithatja kapuit.
A programot beharangozó sajtótájékoztatón, szerdán a Rákóczi-házban Pusztai Tamás, a Herman Ottó Múzeum igazgatója elmondta, a múzeum eddig is részt vett a szervezésben, ám 2013 óta a Miskolci Galéria a Herman Ottó Múzeumhoz tartozik, így a triennálé létrejöttében még aktívabb szerepet töltenek be.
– Sokan kérdezték, mit tud tenni a múzeum a triennáléért. A pályázati lehetőségek nagyon lecsökkentek, s így a kifizetések is. A triennáléra fordítható források is. A múzeum azonban biztosítani tudja azt az összeget, amely a kiállításhoz szükséges, s a kiesést a későbbi, beérkező pályázati forrásokból tudjuk majd pótolni. Vészhelyzetből tudtuk kiemelni a grafikai triennálét, emellett Herman Ottó-emlékév van, s számos pályázat kapcsolódik a témához, amely az idei seregszemlén is megjelenik – mondta a múzeum igazgatója.
A Miskolci Galéria tagintézmény-vezetője, Kákóczki András hozzátette, a triennálé történetében mindig volt valami újdonság, s ez ezúttal sem hiányzik. Kiemelte, visszatértek a gyökerekhez, vagyis újra kifejezetten szabad beadásos lett a triennálé, s idén csak digitális formában várták a munkákat. Elárulta, a jövőben még nem biztos, hogy ennél – az egyébként praktikus – megoldásnál maradnak, hiszen az alkotások finomsága nem feltétlenül érzékelhető a digitálisan megtekintett anyagokon.
Kákóczki András elmondta, a beérkezett alkotások nyomán megfigyelhető, hogy a számítógépes térhódítás, amely az utóbbi éveket, évtizedet jellemezte lassan a helyére került.
– Visszább szorult kissé, s újra a technika került előtérbe, a hagyományos gondolati kivetülést alkalmazzák a művészek. A grafikai munkák reneszánszukat élik, amely szintén örömteli. Az pedig, hogy ezúttal csak szabad beadás volt, vagyis kurátori, meghívásos kiállítási anyag nincs, maga után vonja, hogy olyan tényleges seregszemlét mutathatunk be, amely az országos grafikai trendet tárja az érdeklődő szemek elé – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ezúttal aktívabb volt az együttműködés az országos szakmai szervezetekkel is.
A szombati kiállítás megnyitója díjátadás is lesz egyben. A győztes munkák kiválasztását a háromtagú zsűri már meg is kezdte, hiszen több mint tíz elismerést osztanak majd ki. A zsűri elnöke, Gál József képzőművész – ő ’90-ben, eddigi legfiatalabb alkotóként győzött az akkor még grafikai biennálén. A művész elmondta, teljes kép még nem rajzolódott ki benne, hiszen a válogatás még most is folyamatosan zajlik, de az előző évek triennáléihoz képest mát most megállapítható, hogy a műfaj egyre nehezebben meghatározható, s folytonos változáson megy keresztül. Mint mondta a legnagyobb újdonság az egyediség.
– Összességében elmondható az eddig értékelt alkotásokról, hogy személyes stílusok alakulnak ki. Az emóció, a közlés az, ami figyelhető, ami kiindulási pontunk lehet. A grafika a végletek terepe. Nagyon változatos, s ebből a sajátosságából adódóan nehéz ítéletet hoznunk – tette hozzá a zsűri elnöke.
A 26. Miskolci Grafikai Triennálé törzsanyaga már díszíti a Rákóczi-ház termeinek falait, a zsűri még válogat, de számos kísérő kiállítás is készül a szombati megnyitóra. A Rákóczi-házban a törzsanyag mellett, a hagyományokhoz híven egy kamara kiállítás kap helyt, amely a tavalyi győztes, Szíj Kamilla alkotásait mutatja be. A Herman Ottó-emlékévhez kapcsolódva is nyílik egy izgalmas darabokat bemutató tárlat, ez szintén a Rákóczi-házban lesz látható. A Feledy-házban a grafikai történeti tárlat mutatkozik be, míg a MissionArt Galériában és a papszeri kiállítási épületben Pásztor Gáborra grafikusművészre emlékező kiállítások nyílnak.
A szombaton megnyíló kiállítás szeptember 7-ig látogatható.
K. J.
Fotó: Juhász Á.
Forrás: minap.hu
____________________________________________________________________________________________________
2014-05-31 16:26
Szombaton délelőtt, az ünnepélyes megnyitóval és díjkiosztóval, huszonhatodik alkalommal nyitotta meg kapuit a Miskolci Grafikai Triennále, a magyar képzőművészeti élet egyik legrangosabb, immár félévszázados fóruma. Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata nagydíját idén, a zsűri döntése alapján Födő Gábor grafikusművész kapta.
A grafikai biennálék – 2008-tól triennále – sorozata 1961-ben indult el Miskolcon Feledy Gyula szervező tevékenysége nyomán. A művész jelentős szerepet töltött be a magyar grafika megújításában, a miskolci képzőművészeti élet felpezsdítésében, egy jelentős szellemi műhely megteremtésében.
Kondor Béla, Rékassy Csaba, Lenkey Zoltán, Würtz Ádám és a többi jeles grafikusművész kapcsolódása kitüntetett hellyé tette a települést. Talán nem véletlen, hogy a művészetpártolók a "grafika fővárosaként" emlegetik Miskolcot. Az idei Triennále folytatta a félévszázados hagyományt; a szabad beadásos kiállítás az utóbbi három évben született műveken keresztül ad áttekintést a hazai sokszorosított grafika jelenlegi helyzetéről.
A felhívás nyomán 260 művész közel 700 alkotást küldött be – idén először digitális formában –, melyet szakmai zsűri tekintett át. A válogatás után 130 alkotó 400 műve került a kiállítótermekbe. A szombat délelőtti, ünnepélyes megnyitón, a Rákóczi Házban köszöntőt mondott Kiss Gábor alpolgármester és Pusztai Tamás múzeumigazgató is.
Mindketten hangsúlyozták az elmúlt ötven év jelentőségét, azt, hogy a triennále egyre bővülve, színesedve, ilyen hosszú időn át fenn tudott maradni. Pusztai Tamás köszönetet mindazoknak az alapítóknak, támogatóknak, díjakat felajánlóknak, intézményi és más munkatársaknak, akik tevékenységükkel, támogatásukkal hozzájárultak ehhez. Kiss Gábor kiemelte, Miskolc a rendezvénynek köszönhetően nem csupán a hazai grafika fővárosává vált, de újabb nyomot hagyott Európa kulturális palettáján is.
Az alpolgármester méltatta a kiállítások műfaji sokszínűségét, és arról is szólt, mindez nem csupán a grafikusművészetnek adja színes és értékes keresztmetszetét: a kiállított műveken keresztül kitapintható a jelen kor, napi életünk lenyomata is. A május 31-től szeptember 7.,-ig látogatható, XXVI. Miskolci Grafikai Triennále-t Stefanovits Péter képzőművész, A Magyar Grafikáért Alapítvány elnöke nyitotta meg.
Díjak - díjazottak
1./ A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria és a MissionArt Galéria közös díját a zsűri Gál Katalin grafikusművésznek adományozta. A díjat átadta: Pusztai Tamás, a Herman Ottó Múzeum igazgatója
2./ A Spanyolnátha Internetes Művészeti Folyóirat díját a zsűri Dér Adrienn grafikusművésznek adományozta A díjat átadta: Vass Tibor főszerkesztő
3./ A MŰÚT Irodalmi, Művészeti és Kritikai Folyóirat díját a zsűri döntése alapján Gallov Péter és Jagicza Patrícia képzőművészek kapták. A díjat átadta: Zemlényi Attila főszerkesztő
4./ Az Eszterházy Károly Főiskola Vizuális Művészeti Tanszék díját a zsűri Gulyás Andrea grafikusművésznek adományozta. A díjat átadta: Borgó képzőművész, főiskolai tanár
5./ A Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafika Tanszékének díját a zsűri megosztva két alkotónak adományozta Bányay Anna grafikusművésznek és Szita Barnabás grafikusművésznek. A díjat átadta a Szurcsik József képzőművész, a Képzőművészeti Egyetem rektor-helyettese és Madácsy István képzőművész
6./ A Neon Galéria díját a zsűri Tudor Campean Kolozsváron élő grafikusművésznek adományozta. Az alkotó személyesen nem tudott jelen lenni a díjkiosztó gálán, a díjat egy későbbi időpontban veszi át.
7./ A Magyar Grafikusművészek Szövetsége díját a zsűri Juhász Tamás grafikusművésznek adományozta. A díjat átadta: Butak András képzőművész, a Szövetség elnöke.
8./ A Kovács Tamás-díjat a zsűri Takács Lídia grafikusművésznek adományozta. A díjat átadta: Boros Géza, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárság Művészeti Főosztályának főosztályvezető-helyettese.
9./ Nalors Grafika Kft. díját a zsűri Boros Mátyás grafikusművésznek adományozta. A díjat átadta: Csorba András igazgató.
10./ A Magyar Grafikáért Alapítvány díját Koós Gábor grafikusművésznek adományozta. A díjat átadta: Stefanovits Péter grafikusművész, az Alapítvány elnöke.
11./ A Magyar Művészeti Akadémia szakmai különdíját Berentz Péter grafikusművésznek ítélte a zsűri. A díjat átadta: Szurcsik József képzőművész
12./ Az Emberi Erőforrás Minisztériuma díját a zsűri Hordós Boldizsár grafikusművésznek adományozta. A díjat átadta: Boros Géza az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kultúráért Felelős Államtitkárság Művészeti Főosztályának főosztályvezető-helyettese
13./ Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata nagydíját a zsűri döntése alapján Födő Gábor grafikusművész kapta. A díjat átadta: Kiss Gábor Miskolc Megyei Jogú Város alpolgármestere
Kísérő kiállítások
- Szíj Kamilla – A XXV. Miskolci Grafikai Triennále nagydíjasának önálló kiállítása (Rákóczi-ház, Rákóczi u. 2.)
- Hommage À Pásztor Gábor (1933–2012) (MissionArt Galéria, Széchenyi u. 14.)
- "Vér panoráma leng előttem el" – A háború képe a grafikában; A grafika funkcióváltozásai VII. – Petneki Áron grafikatörténeti sorozata (Feledy-ház, Deák tér 3.)
- Előképek – Kunt Ernő Munkái (Teátrum Pincehely Galéria, Színészmúzeum, Déryné u. 3.)
minap.hu
Fotó: Mocsári L.
Forrás: MINAP
_____________________________________________________________________________________________________
https://www.youtube.com/watch?