TEREMTŐ ENERGIÁK
Dunai Beáta festőművész és Kiss Gabriella képzőművész
közös kiállítása a Feledy házban
Teremtő energiák
A Múzsák Kertje Alapítvány és a Herman Ottó Múzeum - Miskolci Galéria rendezésében Teremtő energiák címmel Dunai Beáta festőművész és Kiss Gabriella képzőművész közös kiállítása nyílt meg a Feledy-házban.
A rajztanár-művészeket és a közönséget Barázda Eszter, a Feledy-ház háziasszonya köszöntötte. Felkérte Vihula Mihajlo gitárművészt, hogy szólaltassa meg gitárját tiszteletükre. Saját szerzeményei közül elsőként a Teremtő energia című prelúdiumot adta elő, a szép dallamot hallgatva az alkotásokra könnyen ráhangolódhattunk.
A szakmai megnyitót Kákóczi András művészettörténész, a Miskolci Galéria intézményvezetője tartotta. Örömmel töltötte el, hogy két tehetséges fiatal művész mellett állhat, akik elhozták gondolatébresztő műveiket. A művésztanárok egyedi, különleges megfogalmazású, mégis egymásra rímelő, színes és fekete-fehér grafikái, festményei, szoborkompozíciói láthatók a falakon és a posztamenseken. A tárlat rövid életrajzukat is közli, de ezek csak adatok, nem igazán ez határozza meg őket. Pedagógusként hatnak a gyermekekre, fejlesztik készségeiket, magas szintű műveikkel példát adnak számukra, de elvarázsolják a tárlatlátogatókat is. A művészegyéniségek ki tudja, honnan jövő tehetségüket állítják mások elé, de emellett rengeteg tanulás, kitartó munka, tenni akarás, gyakorlás is szükséges ahhoz, hogy valaki sikeres művész lehessen. Erre nevelik diákjaikat is, ami meghatározza egész további életüket. A művészettörténész beszélt a pedagógus-hivatásról, de az alkotó művészek emberi értékeiről is, amellyel hatnak környezetükre, felerősítik a lelkünk mélyén szunnyadó energiákat, igazi értékeket közvetítenek felénk. A jelenlévő művészek pedig ilyenek. Sok sikert kívánt nekik.
Ezután átadta a szót Novotni Gabriella kineziológiai tanácsadónak, aki régen ismeri az alkotókat, barátként köszöntötte őket, és mondta el gondolatait:
"Kedves Bea és Gabi! Tisztelt jelenlévők! Hálás vagyok, hogy ismerlek Titeket. Azért is, hogy részese lehetek a csodátoknak. Csodálatos az ember. A művész-ember dupla csoda, mert nem szavakkal, hanem az alkotásaikkal szólítanak meg bennünket. Nincs meggyőzés, hanem szabadságot adnak, hagyják, hogy az ő belső világuk, az alkotásaikon keresztül, válaszreakciókat váltsanak ki és befolyásolják az életünket. Érzéseket, gondolatokat ébresztenek anélkül, hogy ránk erőltetnék a saját hitvilágukat. Két olyan művész alkotásait csodálhatom meg, akiket nem a művészetén keresztül, hanem emberként való létezésük kihívásain keresztül ismertem meg. Megszerettem őket. Az alkotás megújulás, belefeledkezés, ilyenkor nincs 'agyalás', hanem szárnyalás van. A művészet megoldás, elengedés, átalakulás, transzformáció, lényeglátás, cselekvéssel egy új belső, megújult világ teremtése. Ez egy belső átalakító munka, mely a külvilágban egy új alkotást jelenít meg. Egyedi látásmódokat tükröz és hatással van a környezetére is. Mi mindannyian egy állandó rezgésben lévő világegyetem részei vagyunk. A színeken keresztül egy-egy rezgéstartományhoz kapcsolódunk, a forma, a struktúra olyan emlékeket kapcsol be, hat ránk, amelyek nemcsak a tudatosságunkon, hanem a tudatalattinkon keresztül is kommunikál velünk. Hatást gyakorol: vagy elfogadást, vagy ellenállást szól. Minden egyedi és megismételhetetlen. Ha teret engedünk a bennünk lévő erőnek, cselekvő részesei leszünk a teremtésnek. Most, ezeken az alkotásokon keresztül, a két művész belső világa tárulkozik ki. A lényeglátásuk formavilága hatást gyakorol a szemlélőre és válaszok jelennek meg bennünk, egy belső átalakító folyamat indul el. Fantasztikus élmény. Inspirál bennünket, hogy felszabaduljunk a napi rutinunkból és elidőzzünk az egyedi formák világában. Egy kiállítás: kitárulkozás és felvállalás is egyben. Nagyon tisztellek Titeket érte. Ilyenkor a művészeknek egy dolguk van, hátradőlni (képletesen) és átadni a műveiket, hogy hatással legyenek, új élményekkel gazdagítsák azokat, akik a háromdimenziós teremtés, vagyis a vonzás hatására itt most megjelentek. Nekem ez a kiállítás csoda, kiegyenlítődés, elfogadás, önmegvalósítás, mint minden, ezek a kulcsszavak is különböző nézőpontokon keresztül hatnak, mindenkinél megjelenik a saját értelmezése. És ez a világ így szép. Köszönöm, hogy itt lehetek!"
Barázda Eszter megköszönte a megnyitó szavakat. MegkérteVihula Mihajlot, hogy egy másik szerzeményét is adja elő nekünk, mielőtt megtekintjük a kiállítást. A Sólyom repülése című művét adta elő, amely ugyan régebben született, de itt is helytálló, hiszen csodálatos madarak láthatók a teremben. A gyönyörű muzsika után köszöntők "hada" fogta közre a két alkotót, virágcsokrokkal árasztották el őket a barátok, tanártársak.
Ezután én is végigjártam a termeket. Novotni Gabriella gondolatai megérintettek, üzenetei villództak fejemben, én is hasonlóan éreztem, amikor műveiket szemléltem. Egyetértek vele, hogy minden ember saját magából teremt újat. Egy irodalmi művet olvasva, önmagunk életének eseményeire látunk egy érzékeny lelkű, ránk emocionális hatással bíró művész szemével, mi is átlényegülünk. Egy csodálatos zeneművet hallgatva, azok rezgései felemelnek bennünket egy magasabb szintre, mint ahogy most, ezen a kiállításon a képzőművészek alkotásaival együtt mozgunk ebben a kozmikus erőtérben.
Kiss Gabriellát már ismertem még a könyvtárunkból, gyakran járt hozzánk kutatni, és a József Attila Könyvtár kiállító termében volt a 2. önálló tárlata. Már akkor is sikeres alkotó volt, azóta számos közös és önálló kiállítása volt. Dunai Beátával most találkoztam először. Mindkét művész elvarázsolt. Fiatal koruk ellenére érett művészek, akik a körülöttünk lévő csodákat személyiségükön átszűrve mutatják meg nekünk, hogy ebben a kiüresedett, zaklatott világban is vannak kis csodák, amikért érdemes élni.
Bea színes kompozíciói közül a Hajnal, Alámerülés, Reinkarnáció, Bölcső különös szín- és formavilága nyűgözött le. A Madaraim I-VII. című sorozata a földi világból szárnyalni kívánó művészt mutatta meg, de elkápráztatott a Tisztelet a mindenségnek és az Energia-ellenérték című műve is. Ő is több műfajban próbálja ki magát, mint társa, mindegyikben a maximumot nyújtja. Nem tisztem értékelni művészetüket, de rajongóként én is azt kívánom nekik, hogy sokan ismerjék meg alkotásaikat, legyen az előttük álló hosszú évtizedek során számtalan lehetőségük ezeket mások elé tárni.
Gabi Feszítés című textil-kompozíciója megmutatta, hogy nemcsak grafikai munkái kiválóak. Révületben I-II., Önmagába visszatérő, Útjaim lenyomata, Burok, Kibomló önkép című gazdag gondolatokkal és egyéni látásmóddal teli képei mellett a legjobban A négy évszak I-IV. ragadott meg, melyekben a természet szépségeit ábrázolja. Kecses, ég felé törő szobor-kompozíciói spirituális élményt nyújtanak. Elemi erővel hatott rám, mennyire tehetséges művészek, milyen magas színvonalon művelik több műfajban is művészetüket. Valóban teremtő energiák áramlanak mindkét alkotó személyiségéből. Örülhetnek diákjaik, hogy kezük alatt nőhetnek fel, sajátíthatják el mindazt, amit ők tudnak. A pedagógus mindig nevel, saját életének, munkásságának példájával tisztességre, becsületre, értelmes munkára, kitartásra tanítja meg őket, tudásukat gyarapítja. A művész a saját eszköztárát diákjai elé tárja, azt teljesen átadja, megismerteti, velük együtt gyakorolnak. A tanár figyeli tanítványait, egyénenként foglalkozik velük, időnként kiigazítja a még kezdetleges rajzaikat, hogy segítse őket minél nagyobb feladatok megoldásához, de úgy, hogy egyéni meglátásaik ne sérüljenek és kreativitásukat is kiélhessék. Itt most két alkotóval és műveivel találkozhattunk. A művészeteket kedvelő, gyakori tárlatlátogatókra nagy hatással voltak, sokáig álldogáltunk egy-egy mű előtt. A kiállítást ajánlom azok figyelmébe, akik még nem látták, megtekinthetik október 30-ig előzetes bejelentkezés alapján hétfőtől péntekig 9-17 óráig a Feledy-házban. Érdemes eljönni, barangolni a művek között, csendben elmélyülni előttük!
Kühne Katalin