_____________________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________________
Tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves Csaba!
Nagyrabecsüléssel köszöntöm Önöket a Magyar Tudományos Akadémia Miskolci Területi Bizottsága nevében. Engedjék meg, hogy szívből köszöntsem mindannyiunk nevében Bodonyi Csabát 70. születésnapja, valamint a nagyszerű és rendkívül gazdag életútját bemutató kiállítás megnyitása alkalmából. Személyében nemcsak a kiváló építészt tisztelem és köszöntöm, hanem az MTA Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiai helyi szervezetének elnökét is. Annak a szervezetnek a tagját, amelyet a rendszerváltozás első akadémiai elnöke, Kosáry Domokos hozott létre azzal a céllal, hogy jóvátegye a korábbi önkényuralmi rendszer azon bűnét, amellyel 1948-ban a magyar kulturális és művészeti élet jelentős személyiségeit kizárta az Akadémia tagjai sorából. Elnök úr ezzel az intézkedéssel helyreállította azt a Széchenyi által lefektetett alapelvet is, amely szerint a Magyar Tudós Társaság feladata a magyar nyelv és irodalom, a művészetek és a tudomány támogatása a magyar nemzet felemelkedése érdekében. Nem köztudott, hogy a hazai öt területi bizottság közül egyedül a MAB hozta létre regionális SZIMA szervezetét Kozák Imre akadémikus javaslatára. Ez a döntés nemcsak jogos, de kivételesen hasznos is volt. Az észak-magyarországi régióban alkotó költők, írók, festők, szobrászok, építészek, általában a művészeti élet képviselőinek bevonása a MAB tevékenységébe új színfoltot hozott életünkbe a székházban rendezett kiállításokon, székfoglalókon és előadásokon keresztül. A sors adományának tekintem, hogy sok kiváló emberrel ismerkedhettem meg, akiknek Bodonyi Csabához hasonlóan köszönhető térségünk arculatának figyelemre méltó megváltozása és élhetőbbé válása. Túlzás nélkül mondhatjuk, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiával teljesedett ki az Akadémiai Bizottság azon küldetése, hogy a tudományos élet, az oktatás, a kutatás-fejlesztés és a művészetek összefogásával és ösztönzésével támogassa a régió társadalmi felemelkedését.
Számomra megtisztelő privilégium, hogy megismerhettem a helyi SZIMA a tagjait, korábbi vezetőit, és jelesül Bodonyi Csabát. Személyében két embert ismerek. Az egyik a hallgatag, szerény és kevés szóval élő ember. A másik viszont a szangvinikus, az igazságért és a minőségért kiálló és harcoló személyiség. Ez a két habitus nincs ellentétben egymással, sőt éppen ezért szeretjük és ezért áll köztiszteletben. Persze, terveinek letisztult egyszerűsége, de mégis vonzó maradandósága emelte a legnagyobb építészek sorába és vált nemcsak a SZIMA, de a Magyar Művészeti Akadémia tagjává is. Kettős tagságában az integráló szerepet vélem felfedezni egy bonyolult korban, és példáját követendőnek tartom mások számára is. Meggyőződésem ugyanis, hogy nincs két magyar természettudomány, társadalomtudomány és nem lehet önkényesen megosztott két literatúra, képzőművészet és építészet sem.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kiállítást megtekintve egy kivételesen gazdag életutat, sikeres építészi pályát magáénak tudó embert köszöntünk a mai napon. Kívánjunk neki még sok alkotó évet, jó egészséget és boldogságot a megvalósuló terveiben. Megragadom az alkalmat, hogy Önöknek is kívánjak valamit. Kívánom Önöknek, hogy sok olyan barátjuk, kollégájuk és vezetőjük legyen, mint amilyen Bodonyi Csaba. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.
Lakatos István
az MTA MAB elnöke
_____________________________________________________________________________________________________
A kiállítás megnyitójára 2013. október 5.-én, 11 órakor a Miskolci Galéria Kondor termében kerül sor.
A kiállítást:
- Nagy Ervin, Országos Főépítész
- Sáros László, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke
- Dévényi Sándor a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja
nyitják meg.
___________________________________________________________________________________________________