Fejléc doboz

 

 

Nyári szünet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Irodalmi fonó > Irodalmi Fonó* Arcok eltűnőben

  • Aktuális
  • Általuk híres e város
  • Miskolci Galéria Feledy-ház
  • Múzsák kertje
  • Múzsák Kertje Alapítvány
  • Múzsák Kertje Baráti Kör
  • Hírek
  • Állandó kiállítások
  • Időszakos kiállítások
  • Irodalmi fonó
  • Vendégségben a Múzsák Kertjében
  • Tehetséggondozás
  • Képgaléria
  • Archívum
Eseménynaptár

 

 

 

                                                                                                                                          

Irodalmi Fonó* Arcok eltűnőben

Esemény kezdete:2014. február 14.
Irodalmi Fonó - 50. találkozó - 2014. február 14. péntek 17 óra, Feledy-ház (Deák tér 3.)

ARCOK ELTŰNŐBEN
Akác István – Berencsy Sándor – Borsodi Gyula – Mándoky György – Ormos Gyula – Répássy Tamás

Szerkesztő: Fecske Csaba

Közreműködött: Balázs István, Koncz Károly György, Ötvös Éva, Petri Nóra

Fotó: Barázda Eszter

___________________________________________________________________________________________________

Arcok eltűnőben

 

A Múzsák Kertje Baráti Kör 2014. évi első programja a négy éve működő Irodalmi Fonó 50. rendezvénye volt. Gazdagon szerkesztett tematikus műsorai méltán vívták ki a miskolci irodalomkedvelők szeretetét, érdeklődését. Mindig telt ház volt korábban a Kézműves Házban vagy a Miskolci Galéria Dőry pincéjében rendezett programokon. Az idei sorozatban is megemlékezünk  klasszikusainkról, de kortárs írók műveit is hallhatja a közönség. Fecske Csaba, József Attila-díjas miskolci költő állította össze Arcok eltűnőben címmel a néhai miskolci költők alkotásaiból ezt az igényes műsort. Az előadók: Ötvös Éva színművész, Petri Nóra, a Miskolci Televízió szerkesztője, Koncz Károly, Radnóti-díjas előadóművész és Balázs István, a Múzsák Kertje Alapítvány újonnan megválasztott elnöke, előadóművész értő, érző tolmácsolásában hallotta a nagy számban megjelent érdeklődő közönség a méltatlanul elfeledett, fiatalon elhunyt miskolci költők verseit. 

                A mai műsort Balázs István ajánlotta a közönség figyelmébe, egyúttal ismertette a Múzsák Kertje Baráti Kör első félévi rendezvényeit. A Múzsák Kertje Alapítvány és a Gömörország Regionális Kulturális Egyesület programfüzetéből és a Múzsák Kertje Baráti Kör honlapjáról tájékozódhatunk a tervezett programokról. A Feledy-ház a Miskolci Galéria egyik jelentős intézményeként évek óta része a város pezsgő kulturális életének. 2014-től a Herman Ottó Múzeum és a Miskolci Galéria emlékházaként működik. Nagy érdeklődés övezi az itt tartott Művészeti Szabadegyetem, Irodalmi Fonó, Vendégségben a Múzsák Kertjében előadássorozatait, kiállításait. Idén egy újabb sorozattal bővül a kínálat, Fiatal Tehetségek Fórumán mutatják be a fiatal zeneművészeket. A miskolci művelődés-, irodalom-, színház-, építészet-, művészet- és zenetörténet, muzeológia jeles képviselőit mutatja be a Művészeti Szabadegyetem, a múlt híres festőművészei, grafikusművészei, szobrászai, fotóművészei mellett a kortársak alkotásait időszaki kiállításokon láthatja a közönség, kortárs írók kötetbemutatóin ismerhetik meg a helyi alkotókat az ide látogatók. 

                Fecske Csaba beszélt arról, mi indította arra, hogy ezt az emlékező műsort megszerkessze. Kutatott a könyvtárakban, kiadók és folyóiratok műhelyeiben. A Felsőmagyarország Kiadó által megjelentett kötetek, a költők posztumusz kötetei, a Kelet Irodalmi Alkotócsoport antológiái, az Észak-Magyarország és a Napjaink hasábjain megjelent versek adták a műsor alapját. Két költőt ismert személyesen, baráti kapcsolat kötötte őket össze, a többieket olvasva szerette meg.

                Akác István (1936-1992) huszonöt évesen már ismert költő volt, verseit rendszeresen közölték az irodalmi orgánumok: Tiszatáj, Új Írás, Napjaink, de néhány napilap: Népszabadság, Népszava is, rangos antológiákban szerepelt. Utolsó éveiben már csak az Észak-Magyarországban jelentek meg versei. Hiteles tolmácsolásban hallhattuk Remény, Áldásos bűvölet, Szereted őket, Lenkey Zoltán emlékére, Átzúdul majd c. verseit. Régebben kiadott Nehéz hűség c. kötetén kívül megérdemelné, hogy egy újabb kötete is megjelenjen. Ez a többi költő munkásságára is áll, hiszen ha az elődeink értékeit nem ismertetjük meg utódainkkal, szegényebb lesz a mi életünk is.

                Berencsy Sándor (1942-1980) a Borsodi Bányász üzemi lap munkatársa volt 1970-től, de már 1962-től publikált az Észak-Magyarországban, Népszavában, Palócföldben, Forrásban és a Napjainkban. A Kulcsra zárt fészek c. antológiában jelentek meg írásai. Elhangzottak: Felnőttünk, Nincs pihenés, Jöhetsz tél, Őszi nóta, Hazaballag c.  természet-közeli versei.

                Borsodi Gyula (1925-1992) az ELTE-n végzett, később a Kaposvári Mezőgadasági Főiskolán állattenyésztő üzemmérnöki diplomát szerzett. Az MTI, az Észak-Magyarország, majd a Magyar Rádió Miskolci Stúdiójának munkatársa volt. A városban személye legendás volt, mindenki tisztelte. Gulágon átélt tapasztalatait írta meg Ellopott életünk címmel, de ez kéziratban maradt. Rádiós múltjáról Jakab Mária munkatársa, szerkesztő-riporter mesélt. Az elhangzó verseket fiatalon írta, több évi hallgatás után csak élete végén fogott újra tollat. Sohasem szólt a lágerről, csak halála után szerették volna ezt megjelentetni, de anyagiak hiányában nem jöhetett létre. Serfőző Simon és Jakab Mária szeretné kiadni, talán ennyi év után sikerülhet. Az Otthon lenni c. antológiából idéztek előadóink verseket. Lírája kiforrott, egy sokat szenvedett ember mindennapjairól, a hazaszeretetről, és a természetről ad hű képet: Kislányom kezecskéje, Alkony a mezőn, Vigasztaló, A madár riadót fütyül, Tél lesz, Dália, Favágók.

                Mándoki Tóth György (1952-1995) régiónk irodalmának nagy ígérete volt. A Földes Ferenc Gimnázium diákjaként már érett költő volt. Verseit közölte a Napjaink, ezek a Kossuth Rádióban is elhangzottak. Pályatársai szerették, kritikusai értékelték munkásságát. A debreceni Orvostudományi Egyetemre járt, de csak két évig. Buszsofőrként, parkettásként is dolgozott, emellett alkotott. A jelenlévőket megérintették Álomba minek öltözöl?, Ősz, Hívó szavadra várok, Kettőzött őrség, Lakatlan lélek c. verseiben rejlő mély gondolatok és azok míves megformálása.

                Ormos Gyula (1945-1998) – eredeti nevén Tóth Gyula a Földes Ferenc Gimnázium után a szegedi József Attila Tudományegyetemen tanult, az ELTE-n szerzett diplomát. Tanított Kazincbarcikán, majd falusi általános iskolákban. Napilapokban és folyóiratokban, köztük a Napjainkban szerepelt írásaival. Kolóniák, Havas bányatelep, Krumpliföld, Nyár Erzsivel, Szelid ősz c.  versei az ormosbányai bányászok nehéz életéről szólnak, de szépek a természeti képei is.

                Répássy Tamás (1943-1999) a Kelet Irodalmi Alkotócsoport tagja szintén korán eltávozott körünkből, ügyvédként dolgozott. Diákkorától írt verseket. Aranymadár címmel jelent meg 1987-ben verseskötete. Kéziratban maradt még több verse, ez is kiadásra vár. Aranymadár, Ordas ima, Fohász c. verseket hallottuk az előadóművészek tolmácsolásában. Gondolatai tükrözik azt a kort, amelyet nehezen lehetett elviselni egy művelt, tehetséges alkotónak: „...csak nekem mérik szűken a levegőt... a csikaszok legyőznek...” Fohászkodik az Úrhoz: „szabadíts meg minket, hogy emberek legyünk, ha már emberek nem lettünk!”

                Könyvtárak polcait, folyóiratok számait böngészve olyan élményekkel lehetünk gazdagabbak, amelyek az elmúlt évtizedek nehéz korszakát villantják fel előttünk. Jobban kellett volna figyelni rájuk, biztatni őket akkor, amikor még éltek. Több tehetséges költőt veszítettünk el, soknak  nem volt ereje tovább küzdeni. Bízhatunk abban, hogy nem merülnek feledésbe ezek a költők, egyszer eljön az az idő, amikor kéziratban maradt írásaikat olvashatjuk. 

Kühne Katalin

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

         

2014. február 14. péntek 17 óra, Feledy-ház (Deák tér 3.) 

Irodalmi Fonó 

                 ______________________________________________________________________________

 

Arcok eltűnőben

 

     

  Szerkesztő: Fecske Csaba   

 

 

Közreműködik:

       Balázs István, Koncz Károly György, Ötvös Éva, Petri Nóra   

       _________________________________________________________________________________      

MEGHÍVÓ

 

A Gömörország Regionális Kulturális Egyesület, és a Múzsák kertje Baráti Kör   

meghívja  2014. február 14.-én,  pénteken  délután  5 órára,  verses-boros beszélgetésre

a HOM Miskolci Galéria Feledy házba (Miskolc, Deák tér 3.), a Múzsák kertjébe.

 A  50. találkozó témája:

 

„Arcok eltűnőben”                                                                                                                                                             

–  Akác István – Berencsy Sándor – Borsodi Gyula – Mándoky György – Ormos Gyula – Répássy Tamás –

Fecske Csaba költő  összeállítása.

 

Vendégünk lesz – reményeink szerint – sok mindenki, akik már voltak itt és akik még nem. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!  Belépődíj egy üveg bor  (vagy amit szívesen iszol Te is)!  Persze a pogácsát sem utasítjuk el.

 

 Előadók: Ötvös Éva, Petri Nóra, Balázs István és Koncz Károly György.                       

Természetesen a boron kívül mindenki hozhat szívéhez közel álló, a témához        kapcsolódó alkotást, bemutatás céljából! Saját írásokat különös örömmel várunk!  

Kérünk mindenkit, hogy a témához kapcsolódó verset, írást hozzon! Ha ki-ki maga          olvassa fel, nagyon örülünk, de megkérheti rá a „házigazdák” valamelyikét is.

 

A „fonókat” minden hónap második péntekjén délután öt órakor rendezzük.

                                  

                                   

        

Vissza a listához
COMTRANS Kft.
  • Kapcsolat
  • Impresszum
  • Partnerek
  • Támogatók
  • Keresés
  • Oldaltérkép