Meghívó
A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria, a Múzsák Kertje Alapítvány és
rendkívüli
Az 78. találkozó témája:
Közreműködik:
Szerkesztő:
A Múzsák Kertje évadzáró rendezvényén a Verskoncert zenekar muzsikáját hallgattuk. A zenekar vezetője, Orosz Gábor tanár úr gitáron játszott és énekelte az általa megzenésített magyar költők verseit, vele énekelt fia, Orosz Balázs, aki citerán és dobon kísérte, tanítványa, Halász András Péter gitáron, Laczi Sándor csellón játszott.
Balázs István, a Múzsák Kertje Baráti Kör és a Gömörország elnöke köszöntötte az érdeklődőket. Mielőtt a hangverseny elkezdődött, az elmúlt évben végzett hatalmas munkáról beszélt, ahol több hétvégén kb. 50 barátnak jár kalapemelés, aki szeretetből, önfeláldozásból dolgozott együtt. Gyomlált, metszett, szőlővesszőket kötözött, tetőcsatornát tisztított, vagy virágládákat és kerti asztalokat, padokat festett. Ahogy Balázs István mondta: "Mindenkinek nem lehet megköszönni, de néhányan körünkben vannak, akiket egy csekélységgel ajándékoz meg a Múzsák Kertje Baráti Kör Alapítványa. Á. Tóth Józsefet, aki a Fotóművészek emléktáblájáért rendezett jótékony célú kiállítást. Hornyánszky Antal erdőmérnököt, aki a kertbe álmodott egy szaletlit, tervet is készített, Hidasnémeti János belsőépítészt, aki ezt korrigálta, átdolgozta. Irányításukkal vágták méretre a gerendákat, távolították el róluk a kérget, csiszolták, helyükre állították, rögzítették. Így épülhetett fel egy impozáns szaletli a szőlők fölé." Elnök úr Takáts István grafikáival köszönte meg nekik áldozatos munkájukat.
Orosz Gábor bemutatta zenekarát, ő találta ki 25 évvel ezelőtt a zenekar nevét. Amikor ezt elmondta Zs. Papp Ferenc barátjának, ő kiigazította: "Ezzel a címmel korábban jelent meg az általam szerkesztett, tizenkét helyi költő verseskötete 200 számozott példányban, Máger Ágnes, Barczi Pál és Homonna György illusztrációival, egyedi, kézzel kötött vászonkötésben, tehát tévedsz, mert az ötlet az enyém volt."
Orosz Gábor: "Elsőként Csikay Gábor: Kiáltanád, majd Tisztul az óceán című versét zenésítettem meg. Mindkettő remek alkotás. Ezután a költő Almafa című verse következett. Gyenes Klára Felsőzsolcán lakik. Tőle a Valami szép című verset választottam, amikor meghallgatta, azt mondta, hogy nagyon tetszik, ilyen hangulatot képzelt, amikor írta. Bodrogi Sára 22 éves költőnő Ökölnyi folt című versét komoly mondanivalója miatt vettem be a repertoárunkba. Csikay Gábor: Mi legyen című versével folytatjuk. Pályámat népzenével kezdtem, mindkét gyermekemet megfertőztem ezzel.Gyakran muzsikálunk együtt otthonunkban, évek óta járjuk Erdély falvait, ahol tovább tanuljuk az adatközlőktől a hiteles muzsikálást. Karácsonyhoz közeledve néhány mezőségi népdal-feldolgozást hallgassanak meg. Előtte azonban használjuk ki, hogy Balázs István itt van, kiváló orgánumán mondja el nekünk Ady Endre: Karácsony című versét:
"Harang csendül,/ Ének zendül,/ Messze zsong a hálaének,/ Az én kedves kis falumban/ Karácsonykor/ Magába száll minden lélek.// Minden ember/ Szeretettel/ Borul földre imádkozni,/ Az én kedves kis falumba/ A Messiás/ Boldogságot szokott hozni.// A templomba/ Hosszú sorba/ Indulnak el ifjak, vének,/ Az én kedves kis falumban/ Hálát adnak/ A magasság Istenének.// Mintha itt lenn/ A nagy Isten/ Szent kegyelme sugna, szállna,/ Az én kedves, kis falumban/ Minden szívben/ Csak szeretet lakik máma.// Bántja lelkem a nagy város/ Durva zaja,/ De jó volna tiszta szívből/ Oda haza./ De jó volna tiszta szívből/ - Úgy, mint régen -/ Fohászkodni,/ De jó volna megnyugodni.// De jó volna mindent, mindent/ Elfeledni,/ De jó volna játszadozó/ Gyermek lenni./ Igaz hittel, gyermek szívvel/ A világgal/ Kibékülni,/ Szeretetben üdvözülni.// Ha ez a szép rege/ Igaz hitté válna,/ Óh, de nagy boldogság/ Szállna a világra./ Ez a gyarló ember/ Ember lenne újra,/ Talizmánja lenne/ A szomorú útra./ Golgotha nem volna/ Ez a földi élet,/ Egy erő hatná át/ A nagy mindenséget,/ Nem volna más vallás,/ Nem volna csak ennyi:/ Imádni az Istent/ És egymást szeretni.../ Karácsonyi rege/ Ha valóra válna,/ Igazi boldogság/ Szállna a világra...//"
Több székelyföldi népdal is ezt az ünnepet idézi, pl. a Karácsonynak éjszakáján és egy moldvai ima: A fényes nap, majd a Tisza partján mandulafa virágzik című dal következik. Ez utóbbi feldolgozás azonban kissé eltér a népdal stílusától."
Ismert dallamok és versek mellett olyan verseket is hallottunk, amelyek szövegét - bár rögzítettem - nem tudtam teljes egészében leírni. Mégis megmarad azonban, és bármikor meghallgathatom majd. Azt kívánom, minél többen ismerjék meg e zenekart!
Kedves költőm, József Attila: Ördög farába című versét viszont ide idézem: "Ördög farába, semmi husába/ s harapván Isten fehér hasába,/ hajnal-nyelvem a világra öltöm -/ lelkem még jó e rossz étkű földön.// Teteje felhő, mocsok az alja,/ az se kóstolja, aki kavarja./ S ha már csak bicska volna ebédem,/ akkor is meggyfa volna cselédem.// Csak aki főzte, énvelem enne,/ csak egy csipetnyit nyelvire venne,/ fájdalom volna kóstoló nyála,/ nálam is lakna sok vacsorára.// Fátyolból varrná törülgetőjét,/ elmosó tálja gyermeke lenne,/ piros fedőnek ülne szívemre.//"
Orosz Gábor: "Ezután Nezvál Ferenc: Mint a pipacs című versét halljuk, majd utolsóként Reményik Sándor: Valaki értem imádkozott című verse teszi fel a koronát a koncertre. Tessenek felkeresni minket a Facebookon, hallgassák ezeket a honlapunkon, jöjjenek el koncertjeinkre."
A közönség vastapssal köszönte meg a zenekarnak ezt az estet, hangja sokáig töltötte be a Feledy-ház termeit. Hallhattuk már őket idén a Városi Könyvtár udvarán is a Könyvhéten, reméljük, hogy CD-jük mielőbb megjelenik, hogy otthonában mindenki élvezhesse különleges zenéjüket.
Balázs István: "Megköszönöm a zenekarnak ezt a hangulatos évadbúcsút. Felhívom figyelmüket kitűnő miskolci fotósaink kiállítására. A képek közül kiválaszthatják és megvásárolhatják kedvenceiket. Eltávozott fotóművészeink emléktáblája így mielőbb elkészülhet. Megkérem Zs. Papp Ferencet, hogy zárja be a 2016-os rendezvényeink sorát. Ezután folytassuk úgy, ahogy szoktuk, beszélgessünk egy tea mellett."
Zs. Papp Ferenc gratulált a zenekar koncertjéhez, ahhoz, hogy fel merik vállalni a költők verseinek megzenésítését. Felelevenítette az elmúlt évtizedeket. A Diósgyőri Várban évente hallhattunk 3 napon át koncerteket a Kaláka-fesztiválon. Többek között Csorba Piroska, Serfőző Simon, Kalász László, Káli Sándor, Horváth Gyula megzenésített versei hangzottak el, kb. százan jöttek el Budapestről, más városokból hozzánk ilyenkor, a könyvtárakban találkozhattunk velük, megismerhettük újabb verseiket. Miskolc kulturális élete pezsgett, városunk művelődési intézményei: Herman Ottó Múzeum, Miskolci Galéria, Miskolci Nemzeti Színház, Zenepalota, a könyvtárak és az évek óta megrendezett fesztiválok jelenleg is számtalan programot kínálnak, nehéz köztük választani, naponta 4-5 helyre is mehetnénk. A város lakói és az ide látogatók ezeket az élményeket magukkal viszik, városunk hírnevét országosan öregbítik.
Én is odamentem Gáborhoz és a fiúkhoz, megköszöntem ezt az estét. Csodásan bánnak hangszerükkel, zenéjük különleges hangulatot áraszt, méltóak a versekhez. Igazi adventi élményt szereztek nekünk. Várom a CD-t, amit talán jövőre megjelentetnek. Áldott ünnepeket, eredményes Újévet kívánok mindenkinek!
Kühne Katalin