__________________________________________________________________________________________________
Bodonyi Csaba Ybl-díjas építész előadása a Feledy-házban
Bodonyi Csaba, Ybl- és Széchenyi-díjas építész tartott előadást a Szabadegyetem sorozat mai estjén a Feledy-házban. Az előadás Miskolc építészetéről felölelte a II. világháború utáni időszakot, 1945-1960-ig. A sorozat vezetője, Kákóczki András köszöntötte az érdeklődőket, egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy 2015. január végétől újraindul a Szabadegyetemi sorozat, ezen alkalmak során azokat az intézményvezetőket, művészeket, írókat, történészeket is megszólaltatják, akik az 1960-as, 1970-es évektől városunkban dolgoztak, Miskolc kulturális életét alakították.
A technika ördöge sajnos megtréfálta kitűnő előadónkat, nem sikerült kapcsolatot teremteni a számítógépre telepített prezentációval, amelyen fotókkal illusztrálta volna előadását. A szakértők mindent megpróbáltak, de munkájuk nem volt eredményes. A jól felkészült előadó így e nélkül tartotta meg előadását.
Előadását három részre osztotta:
1. Véget ért a világháború, városunk lakosságának száma 17 %-kal kevesebb lett, 350 épület rommá vált, 2500 épület sérült meg, felújításra várt. Az első években a romok eltakarításával kellett megküzdeni. Budapestről jöttek városunkba építészek, Szeghalmi Bálint helyett, aki korábban tíz évig tervezett Miskolcon, de 1944-ben Németországba menekült.
Kalas Imre és Pór Emil 1948-ban érkeztek ide, 1950-ben alapították meg a Miskolci Tervezőirodát, amely a főváros regionális tervezőirodájaként működött. A 60-as évektől tervezővállalatok végezték ezt a munkát. A BORSODTERV ezer főfoglalkozású építésszel dolgozott. Fiatal építészek érkeztek, akiknek ma csupán az egytizede dolgozik városunkban.
Őry Lajos Kassa építésze volt, 1945-től a Benes-dekrétumok miatt áttelepítették Miskolcra. Közép-Európa legkiválóbb építésze a Bükk hegységben megtervezte a Csipkéskúti csikótelep épületét, amely a hegyvidéki népi építészet szép példája. Munkái között emlegetjük a Vasgyári Szakorvosi Rendelőt, a Miklós-úti Általános Iskola épületét, az egyetemi lakásokat, a Baross utcai lakóházakat.
Menner László a romantikus népi irányzat képviselője volt, ő tervezte a Tapolcán híressé vált Bungalót, amely leégett, ő a Sziklakápolna alkotója.
A modern építészet sem szellemi tekintetben, sem épületeiben nem volt jelen Miskolcon ebben az időszakban, ez Budapesten és Pécsett érvényesült csak hazánkban. A Bauhaus képviselői, főként Breuer Marcell által érvényesült mindkét városban.
Hruscsov vetett véget ennek a stílusnak 1954-ben, a kézműves munkát és a stílusépítészetet meghaladottnak tekintette. Az építészek visszatértek a modern építészethez. Major Máté ismét tiltakozott, most az ipari építészet elterjedése miatt. A technológia, az építési anyag is megváltozott. Az öntött falas, csúszó zsaluzat, majd a házgyári elemek, a típustervek elterjedése megkötötte az építészek szabad fantáziáját. A 60-as évek szellemi ereje meggyengült. Ezután épült fel a Cservenyák Gábor és Bene László tervezte Lottó-ház, az Avasi kilátó, de ez már a következő előadás témája lesz.
Néhány szóban megemlítette még ennek a korszaknak a világ építészetében kiemelkedő szerepet játszó építészeket, köztük Wright, Le Corbusier híres alkotásait. A házgyári lakótelepek gondolata a francia Raymond Camus építésztől indult, tőle vették át ezt az oroszok is. Ránk kényszerítette Sztálin, és az akkori magyarországi hatalom.
Emlékezett tanárára, Imreh Zsigmond festőművészre, aki a Fráter Gimnáziumban a geometriát tanította. Őt tekinti mesterének, a tőle tanultak indították arra, hogy építész legyen. De hatottak rá a világ híres építészei, a népi építészet kiemelkedő mesterei, mindig arra törekedett, hogy a lakóházakban és környékén élhető életet élhessenek az emberek, megfelelő terek alakuljanak ki benne és sok zöld terület övezze a házakat. Ilyen volt a Győri kapui Alkotóház is, de a többi számos épület is, amelyet hazánkban és Európa több országában tervezett.
Kákóczki András megköszönte a közönség figyelmét, Bodonyi Csaba előadását. Megígérte, hogy a nehézségek miatt elmaradt képek megtekintésére a következő évben lehetőséget teremt. A jelenlévők megnyugtatták előadónkat, hogy nem hiányoztak a képek, hiszen szavaival elénk idézte azt a korszakot, azokat a jellegzetes épületeket, amelyek a városunkban élők számára ismerősek voltak. Tapssal köszöntük meg ezt a tartalmas előadást.
Kühne Katalin
____________________________________________________________________________________________________
* November 26., szerda 17.30 óra – Feledy-ház
MŰVÉSZETI SZABADEGYETEM – Miskolc művészeti élete III. (1945 – 1960)
Téma: Miskolc építészete a második világháború után
Előadó: Bodonyi Csaba Ybl-díjas építész
A Szabadegyetem harmadik szemeszterében - Miskolc művészeti élete III. (1945-1960) - a felkért előadók kéthetenként a második világháború utáni időszakot idézik meg, a város művészeti életének változó és változatlan jellemzőiről beszélnek egyéni kutatói, alkotói, művelődés,- és művészetszervezői munkásságukból merített tudásukra építve.
Az est házigazdája: Kákóczki András művészettörténész