Meghívó
A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria és a Múzsák Kertje Alapítvány
FIATAL TEHETSÉGEK FÓRUMÁRA
A sorozatban ifjú zenészek mutatkoznak be:
Házigazda:
A Fiatal Tehetségek Fóruma sorozatban ifjú zenészek mutatkoztak be a Múzsák Kertjében. Csabay Zsuzsanna Virág fuvolán, Sallai Zsombor gitáron játszott. Zongorán kísért Soós Orsolya. A házigazdák : Csabay Csilla zongoratanárnő és Balázs István, a Múzsák Kertje Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélgetett velük. Balázs István köszöntő szavai után Csabay Csilla tanárnő mutatta be őket és a felkészítő tanárokat, akik közül Ritter József gitárművész elkísérte kedves tanítványát, Sallai Zsombort. Eljöttek a rokonok, szülők, nagyszülők, barátok, ismerősök is, de a Feledy-ház törzsközönsége is szívesen hallgatta ezt a különleges hangversenyt. Felkészítő tanárok: Romos Zsolt - fuvolaművész, a budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, és Ritter József - gitárművész, a Miskolci Egressy Béni-Erkel Ferenc AMIés a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézet tanára.
Balázs István faggatta Csabay Zsuzsanna Virágot: - "Mikortól fuvolázol? Miért ezt a hangszert választottad?" - Zsuzsi elmesélte, hogy édesanyjával egy koncertről jöttek hazafelé, amikor szinte egyszerre jött az ötlet, Zsuzsi ezt mondta: - "A fuvolát választom. Bár korábban játszottam más fúvós hangszeren, de akkor tetszett meg nekem a fuvola, és azóta is szívesen játszom rajta. A miskolci Fazekas úti Általános Művészeti Iskolába jártam, Schulz Ágnes volt a tanárom, aki megtisztelt azzal, hogy eljött ma ide meghallgatni. Jelenleg a budapesti Bartók Béla Zeneiskolába járok. A zenei szakközépiskolák fuvolaversenyt hirdettek, ezen méretem meg magamat."
Balázs István: - "Hogyan folytatódott zenei pályád?" - Zsuzsi: "Könnyű volt az utam, mert anyukám zeneiskolában tanított, ő is buzdított. Budapesten kezdtem el, majd Miskolcra kerültem, Ági nénihez." Balázs I.: - "Milyen eredményeid vannak?" - Zsuzsi: "Megyei fuvolaversenyen indultam, 3. helyezést értem el, majd országos döntőbe kerültem, ahol 1. helyezést értem el egy társammal. A Virtuózokban döntőbe jutottam." Balázs I.: - "Mennyit gyakorolsz?" - Zsuzsi: "Naponta 2-3 órát." Balázs I.: - "Hogyan választod ki a darabokat?" - Zsuzsi: "Mindig van kötelező darab és egy szabadon választott. Most is versenyre készülök, ezeket fogom most eljátszani." : Sigfrid Karg-Elert: Caprice - fuvola: Csabay Zsuzsanna Virág, Johann Joachim Quantz: G-dúr koncert I. tétel - fuvola: Csabay Zsuzsanna Virág, zongora: Soós Orsolya.
Csabay Csilla kérdezgette Sallai Zsombort: - "Miért a gitár?" Zsombor: -"Az általános iskola 1. és 2. osztályában a karácsonyfa mellett gyakran énekeltünk, apukám gitározott. Figyeltem őt, megtetszett ez a hangszer. Belevágtam, én is megpróbáltam. Édesapám tanítgatott, mutatta a fogásokat. Az iskolában egy tanárom foglalkozott velem, de kicsit lelombozott, mert nem magyarázta el a dolgokat. Mondta, hogy melyik hangot szólaltassam meg, de nem mutatott semmit. Én honnan tudtam volna, hogyan kell? Gyakran nem is jött be az órára. Egy évig tartott ez, utána abbahagytam. Apukám viszont biztatott. Mindig is szerettem a zenét. Az a véleményem, hogy a zenetanulást nem szabad erőltetni. Én szívesen csináltam." - Csabay Csilla: - "Mikor találtál rá erre a csodálatos zeneiskolára?" - Zsombor: "Apukám ismerte Ritter József tanár urat, ő ajánlotta, hogy hozzá járjak. Így kerültem a zeneiskolába, mert többet szerettem volna tanulni.
Következett Sallai Zsombor gitárjátéka: Johann Caspar Mertz: Tarantella című műve.
Felkészítő tanára: Ritter József - gitárművész, a Miskolci Egressy Béni-Erkel Ferenc AMIés a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézet tanára.
Csabay Csilla: "A zeneszerzőről nevezték el a Pozsonyi Gitárfesztivált. A műről: Ha egy tarantella pók megcsíp valakit, ilyen hevesen táncol. Egyre inkább fokozódik ez a fantázia, egészen az extázisig. Zsombor nagyon átélte és át is adta nekünk, amit érzett, szinte láttuk magunk előtt a táncosokat. Április végén újabb versenyen veszel majd részt. Mit játszol ott? " Zsombor: "Sátoraljaújhelyen lesz a gitárverseny, ahol lesz egy kötelező verbunk, és ez lesz a szabadon választott zenemű." Csabay Cs.: "Tudom, hogy szép eredményeid vannak. Mik ezek?" Zsombor: "Az Erkel Ferenc Zeneiskolában megyei gitárversenyen 1. helyezést értem el. Jó érzés volt, különleges élmény. Izgulok mindig, de minél többször lépek fel, annál jobban megszokom. Most is zavar a kamera, a TV-felvétel, a fényképezés, de kell ez a stressz, talán később már kevésbé fog zavarni."
Csabay Zsuzsanna Virág játssza el fuvolán a másik kötelező számot, amit majd a versenyen is eljátszik majd: Barabás Árpád: Rondó című művét.
Balázs I.: "Hol laksz most Budapesten?" Zsuzsi: "Evangélikus Kollégiumban, ahol nem zenészek laknak csak." Balázs I.: "Tolerálják a gyakorlást? Zsuzsi: "Igen, sőt, élvezik is, ha játszom. De leginkább az iskolában gyakorlok." Balázs I.: "Milyen belülről egy televíziós tehetségkutató?" Zsuzsi: " Én nem akartam jelentkezni, de szerettem volna megmérettetni magamat. Közben a zsűri összeállítása is változott. Az utolsó percben adtam be a jelentkezésemet. Így kerültem be, a döntőig eljutottam. Nagy élmény volt, de nem igazán versenyeztünk egymással. A válogatók során semmi extra nem volt." Balázs I.: "Milyen volt az első tízbe bekerülni?" Zsuzsi: "Azért mentünk, hogy muzsikáljunk. Sok értékes embert ismertem meg. A döntő után minket is foglalkoztattak. Riportokat készítettek velünk, koncerteket szerveztek, nemrég volt az utolsó koncertünk." Balázs I.: "A zongora, mint hangszer nem merült fel?" Zsuzsi: "Szeretek otthon zongorázni, improvizálni, de igazán nagy örömmel fuvolázom. Most a Zeneiskolában Dobi Kiss Veronikánál énekelek is."
Csabay Csilla kérdezi Zsombort: "Apa is 5. osztályos korában kezdett magától gitározni. Amatőr színjátszó csoportban is szerepelt. A Fényi Gyula Jezsuita Gimnáziumban 8. osztályos tanulóként hogyan érzed magadat?" Zsombor: "Szeretem az osztálytársaimat, tanáraimat. Sokszor volt tanár-diák-szülő részvételével rendezvényünk, ahol megmutathattuk magunkat. Csabay Cs.: "Sokan zenélnek az osztályodban?" Zsombor: "Nem sokan, de néhányan igen." Csabay Cs.: "Anya háziorvos Diósgyőrben. Valamilyen kapcsolata volt ennek a háznak a névadójával. Mi ez?" Zsombor: "Feledy Gyula anya betege lett, ez volt első találkozásuk az ambulancián." Csabay Cs.: "Anya nem zenél?" Zsombor: "Szereti hallgatni otthon és koncerteken a zenét, de ő nem lett zenész." Csabay Cs.: "Szigorúak veled a szüleid?" Zsombor: "Apukám, ha gitározásról van szó, nem szigorú, finoman biztat." Csabay Cs.: "Te olyan jó gyerek vagy, nincs rajtad mit nevelni." Zsombor: "A zene intelligenciát ad. Ha belemélyedek a gitározásba, elfelejtem gondjaimat."
Csabay Cs.: "Most hallgassuk meg előadásodban Tarrega: Alhambra című művét! Tarrega spanyol zeneszerző, aki a modern gitározás alapjait fektette le. Feltalálta a ráhúzott pengetést."
A gyönyörű előadás után újra Csabay Csilláé a szó: "Elvarázsoltál engem és a közönséget. Te hogyan érzed a zenét, hiszen közelről hallod a játékodat." Zsombor: "Szeretem az ilyen darabokat, és a gitárjátéknál a pengetős módszert. A tremoló azt jelenti, hogy 3 ujjal egymás után pengetek, rezegtetek." Csabay Cs.: Mik a terveid?" Zsombor: "Nyolcadikos vagyok, de nem vágyom zenei karrierre. Otthon szívesen fogok ezután is zenélni. A zene művelése során egymás világába csöppenünk, ami sok fájdalomra, gondra orvosságként hat. Érdekel a matematika, fizika, informatika, az elektronikus dolgok. Leginkább az informatika csábít, ezen belül is a videó szerkesztés." Csabay Cs.: "Családi ünnepeken szoktál-e muzsikálni?" Zsombor: "Igen többször, főként karácsonykor, vagy ha a család összejön, bármikor, nem kötjük ünnepekhez. Jó örömet szerezni nekik." Csabay Cs.: "Aki sok nyelvet tud, annyi ember. Ez igaz arra is, aki zenél."
Balázs I. Csabay Zsuzsit kérdezi: "Szólistaként, vagy zenekarban szeretsz játszani?" Zsuzsi: " "Szeretném mindkettőt művelni, de a zenekari munka nagyobb felelősség, hogy együtt jól játsszunk." Balázs I.: "Példaképeid?" Zsuzsi: "Sok példaképem van, nem tudok egyet kiemelni."
Balázs I. Zsombort is erről kérdezi, ő pedig azt válaszolja, hogy: "A You Tube-t sokszor hallgatja, több előadótól is szereti meghallgatni ugyanazt a művet, így volt ez a Tarantellával is. Érdemes több művész játékából kiválasztani azt, amiből a legtöbbet lehet tanulni. Tanárával, Ritter Józseffel szokták keresgélni a legjobb előadókat, meghallgatják és együtt elemzik."
A következő előadó ismét Csabay Zsuzsanna Virág, zongorán kíséri: Soós Orsolya. Előadják Poulenc: Szonáta I., II. tételét. Ez a szám talán még csodálatosabb volt, mint az eddigiek. A játéka olyan magasságokba emelte hallgatóságát, amit csak vastapssal tudott a közönség meghálálni.
Ezután Sallai Zsombor édesapjával, Sallai Attilával játszotta el Johann Sebastian Bach: F-dúr kétszólamú invencióját. Sallai Attila a Fathers együttesben játszik, tőle örökölte fia, Zsombor is a tehetségét. Fiú és apa egymás mellett, egymással azonosulva játszott, jó volt nézni, hogyan hangolódtak egymásra. Profiljukat nézve, hihetetlen azonosság látszott, de nemcsak ebben voltak egyek, hanem ujjaik is egyszerre mozogtak kedvenc hangszerükön. Ebből is látszik, hogy ha valaki tehetségét apjától örökli, ugyanolyan sikereket érhet el, mint elődje. Utolsó számént Jorg Morea: Brazil szamba című művét játszották el, amelynek dallama idézte a Riói Karnevált, mindenki lábával dobogta a ritmust. Ha lett volna alkalmunk, táncra is perdültünk volna, annyira elragadott ez a zene minden jelenlévőt.
Balázs István megköszönte a két ifjú zenésznek, hogy megmutatták tehetségüket, sok sikert kívánt nekik. Csabay Csilla tanárnő a jelenlévő hallgatóság figyelmét és tanítványainak előadását köszönte meg, a közönség pedig vastapssal mutatta ki, hogy nagyon jól érezték magukat e koncerten. Az előadókhoz egyenként járultunk gratulációnkkal, majd beszélgetni kezdtünk egy kis harapnivaló és ital mellett velük és szüleikkel. Bízunk benne, hogy választott pályájukon még sok sikerben lesz részük.
Kühne Katalin
_______________________________
Fotók: Kiss Ágoston