Ezen a napon lenne 62 éves Furmann Imre, a Szabó Lőrinc-díjjal kitüntetett költő, jogász, aki élete jelentős részét Miskolcon töltötte. Családtagjai, barátai is ebben a városban gyűltek össze vasárnap, hogy megemlékezzenek róla, és méltassák társadalmi szerepvállalását.
Mint Furmanné Pankucsi Márta szociológustól, a nyékládházi születésű Furmann Imre feleségétől megtudtuk, pesti kollégái kezdeményezésére szervezték meg a vasárnap délutáni emléknapot, ahol előbb Muhi Erika mondott köszöntőt, majd filmvetítés következett. Bíró András a Nemzeti Etnikai és Kisebbségi Jogvédő Iroda kezdeteiről szólt – Furmann Imre alapította egyébként az irodát. Kuzmáné Juhász Katalin és Kossuth Borbála a „Köztársaságért, a jogállamért” díjjal, az Emberi Méltóságért Díjjal, az Áldozatvédelmi Díjjal és a Magyar Köztársaság Tisztikeresztjével is büszkélkedő Furmann Imre emlékének ápolásáról szólt.
Furmanné Pankucsi Márta külön kiemelte, hogy a Magyar Demokrata Fórum alapítói között is számon tartott férje életében nem vált szét a költői, jogászi, politikusi és civil szerep. „Mindig az emberi méltóság tisztelete vezérelte” Furmann Imrét, aki a szabadság és a magyarság szavakat tűzte zászlajára. Férjéről elmesélte azt a még gyerekkori történetet, amikor 6 évesen Petőfi Sándor „A magyar nép” című versét elszavalta Nyékládházán. Elmondása szerint annak a versnek első sora különösen megragadta már oly’ fiatalon, s egyik vezérfonala lett életének: „Szabad a magyar nép, szabad valahára”, írta a költő, s „a férjem ezért küzdött – úgy gondolom, eredményesen –, azért, hogy ezt megvalósítsa”, tette hozzá Furmanné Pankucsi Márta.
Ezen a napon, október 27-én lenne tehát 62 éves Furmann Imre, a Magyar Demokrata Fórum egykori országos általános alelnöke, a Szabó Lőrinc díjjal kitüntetett költő, jogász, aki élete jelentős részét Miskolcon töltötte. 1987 és 1994 között részt vett az MDF tevékenységében, alapító tagja is volt, 1987-ben pedig részt vett a lakiteleki találkozón. 1989 és 1993 között az MDF elnöksége és a miskolci szervezet vezetőségi tagja volt, 1990-ben jelen volt az Ellenzéki Kerekasztal gyűlésein. Furmann Imre 1990 és 1992 között országos alelnök volt, majd általános alelnökké választották. 1992–ben a Liberális Fórum Alapítvány kuratóriumának elnöke, majd 1994–ben a Másság Alapítvány Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda igazgatója lett.
K. I.
fotó: M. L.