MAZSAROFF DÍJASOK KIÁLLÍTÁSA
2014. május 27., kedd 18.30 óra
Bolgár Kulturális Intézet (1061 Budapest, Andrássy u. 14.)
Hat fiatal képzőművész közös kiállítása nyílik Budapesten, Batykó Róbert, Bánki Ákos, Csabai Renátó, Sütő Róbert és Szilágyi Rudolf festőművész, valamint Szanyi Borbála szobrászművész alkotásai a Bolgár Kulturális Intézetben láthatók. Közös vonásuk, hogy valamennyien megkapták a Mazsaroff-díjat és szoros szálakkal kötődnek Miskolchoz.
A díjat Mazsaroff Miklós festőművész özvegye, Nikolaeva Mária alapította hat évvel ezelőtt, melyet egy Miskolcon vagy a régióban élő, ide szorosan kötődő fiatal művész kaphat meg a Magyar Kultúra Napja alkalmából. A kitüntetésről egy háromfős szakmai kuratórium: Kákóczki András művészettörténész, Földi Péter festőművész és Kishonthy Zsolt művészettörténész dönt a díjalapító egyetértésével. Az egy évre járó ösztöndíjat az özvegy egy összegben nyújtja át a díjazottnak. A Miskolci Galéria pedig bemutatkozási lehetőséget kínál a művésznek, ez az önálló kiállítás – a hagyomány szerint – a következő évben, szintén a Magyar Kultúra Napján nyílik.
A civil kezdeményezésre született Mazsaroff-díj napjainkban már rangos képzőművészeti elismerésnek számít Miskolcon és az alkotók közösségében.
MAZSAROFF-DÍJASOK
Batykó Róbert (1981, Miskolc)
Budapesten élő festőművész, 2005-ben végzett a MKE Festő szakán Klimó Károly osztályában. Derkovits Gyula ösztöndíjas valamint Strabag-díjas, elsőként nyerte el a Leopold Bloom Képzőművészeti Díjat. Fiatal kora ellenére egyéni tárlatai mellett számos csoportos kiállításon, valamint nemzetközi vásáron szerepeltek már munkái. Festményei mind szakmai, mind gyűjtői körökben igen hamar komoly érdeklődést váltottak ki, így művei mára szép számmal megtalálhatók köz- és magángyűjteményekben.
Sütő Róbert (Miskolc, 1977)
2003-ban végzett a MKE-en, 2008-ban Barcsy –díjas. Művein leginkább nem valós időben és nem konkrét tájban elhelyezett épületeket ábrázol, saját elmondása szerint „portrészerű megfogalmazásban, ezzel mintegy megszemélyesítve ezen élettelen tárgyakat”. Ars poeticája értelmében: „A tükörkép mindig relatív, csak rajtunk áll, melyik oldalon hisszük magunkat.”
Csabai Renátó (Miskolc, 1982)
Budapesten élő festőművész, 2008-ban diplomázott a MKE-n Tölg-Molnár Zoltánnál.
„… arra törekszem, hogy a gyorsan változó világban egy olyan általános viszonyítási alapot keressek és jelenítsek meg a munkáimon, amire bárki építhet, és úgy gondolom, hogy ezt magában az emberben találhatom meg. Már az egyetemen is főleg portrékat festettem, és hogy a festményeim még inkább élők, szellemmel rendelkezők legyenek, kerestem a transzparens hordozókat. Ez a törekvésem csak 2010-ben teljesedett ki, amikor rátaláltam arra az anyagra, ami lehetővé teszi annak az álomszerű atmoszférának a megjelenítését, aminek létrehozására törekedtem, hogy ez által a portréim inkább lélek-, mint szimpla emberábrázolások legyenek.”
Bánki Ákos (Kazincbarcika, 1982 )
2006-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem, festő szakán, Mesterei: Molnár Sándor, Lossonczy Tamás, Drozdik Orsolya. 2006–2008 között a mű-VÉSZ pince alapító tagja. 2006 óta a MAOE, 2009 óta a Roham Egyesület alapító tagja. Széleskörű művészetszervezői tevékenységet folytat, színházi előadásokban és performanszokban vesz részt; képalkotóként performansz alapú fotómunkákat, gyakran fotó alapú grafikákat és absztrakt festményeket jegyez. A bécsi akcionizmus és az amerikai absztrakt expresszionizmus hatása a legerősebb művészetében. Fő témája a pszichikum és a kép médiuma közötti minimális távolság megtalálása.
Szilágyi Rudolf (Kolozsvár, 1979) képzőművész
Egerben az Eszterházy Károly Főiskolán végzett, ahol azóta is szervezi a Kis Zsinagóga kiállításait, eseményeit. „A művészetben mindig is a kísérletezés érdekelt a legjobban, és a végeredményben az irányított "rátálalása" öröme vezérelt. Így, indultam el a kísérletezés útján, ami mai napig jellemző a munkáimra. Folyamatosan törekszem arra, hogy festményeimben, installációimban, performance munkáimban, alternatív technikai és műfaji szimbiózist hozzak létre.”
Szanyi Borbála (Miskolc, 1979) szobrászművész2008-ban végzett a MKE Szobrász szakán, mesterei: Karmó Zoltán, Jovánovics György. Ludwig- és Derkovits –ösztöndíjas, 2008-ban az 1956-os emlékmű-pályázat győztese (Brüsszel, Schuman negyed). Miskolcon két köztéri szobra látható.
Forrás: www.miskolcigaléria.hu