A Bélyegmúzeum, a Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria, a Laczkó Dezső Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum Balassa Bálint Múzeumának programjait jutalmazták múzeumpedagógiai nívódíjjal.
A múzeumpedagógiai nívódíjra idén 18 múzeum nevezett; a nyolctagú szakmai bizottság döntése értelmében a budapesti Bélyegmúzeum Bélyegen a nagyvilág című pályázata, a miskolci Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria Nagy Kunszt kortárs képzőművészeti tanulmányi múzeumi programja, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum Német nemzetiségi kultúra Veszprém megyében című programja és a Balassa Bálint Múzeum Szent István lovagjai – Kalandvár című foglalkozása részesült nívódíjban.
Az elismeréseket a Múzeumok őszi fesztiváljának nyitóprogramjaként megrendezett, hétfői országos múzeumpedagógiai évnyitón, a Ludwig Múzeumban.
A Nagy Kunszt, a Miskolci Galéria Kortárs Képzőművészeti Tanulmányi Múzeuma, a hazai kortárs művészetet és azon keresztül az egyes alkotásokban megjelenő tartalmi, vizuális és technikai jellemzők főbb irányvonalait közvetíti általános és középiskolás diákok, valamint egyetemi hallgatók, felnőttek és nyugdíjasok számára csoportos foglalkozások, múzeumi órák formájában.
Az első Kunsztot 2008-ban rendezték Ego a falon címmel. Azóta szemesztereket tartanak, így az október 2-án, csütörtökön délután 4 órakor megnyíló Grund már a 13. lesz. Játékaink és játszmáink színteréről ezúttal Borsos Lőrinc, Dobos Barbara, Fürjesi Csaba, Hajdú Kinga, Ilauszky Tamás, Kovách Gergő, Máriás István, Orr Máté, Péli Barna, Szirtes János, Székely Beáta, Tóth Márton Emil, Wächter Dénes alkotásaival lehet tovább gondolkodni.
Elismerő oklevelet ítéltek oda a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum Barátom a múzeum című foglalkozássorozatának és a tatai Kuny Domokos Múzeum asztalos-restauráló képzésének, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria Szépmű projekt – Telekom felsővezetői fejlesztő tréningje pedig különdíjat kapott.
A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen) frissen alapított Kiváló múzeumpedagógus díját Turcsányiné Kesik Gabriella, Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa vehette át Cseri Miklós kultúráért felelős helyettes államtitkártól, Bereczky Ibolyától, a Skanzen megbízott főigazgatójától és Vígh Annamáriától, az Emberi Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetőjétől.
Cseri Miklós köszöntőjében emlékeztetett: a díjátadót követő konferenciára több mint kétszázan regisztráltak, ami mutatja ennek a múzeumi ágnak az erősödő szerepét. Beszámolója szerint modern, jól felszerelt oktatótermek nyíltak, számos múzeumpedagógiai program várja a látogatókat, de még sok területen kell előrelépni, hogy ez a nagyszámú múzeumpedagógiai kezdeményezés jobban beépüljön az iskolai oktatás világába.
Cseri Miklós a minisztériumi oldal egyik feladataként jelölte meg a kulturális és a köznevelési államtitkárság között folytatandó egyeztetéseket a szükséges jogszabályi változtatások érdekében, továbbá a hátrányos helyzetűeknek szóló programok számának növelését. A helyettes államtitkár ugyanakkor hangsúlyozta: a múzeumpedagógia tevékenysége nem szűkíthető le a gyermekek és fiatalok szolgálatára, a felnőttekhez és az időskorúakhoz is szólnia kell.
Az országos múzeumpedagógiai évnyitóval megkezdődött a Múzeumok őszi fesztiválja, amely november 9-ig országszerte 168 intézményben több mint 1700 programmal várja a látogatókat.
Forrás: MINAP