Azt írja Márai Sándor a barátságról: „Nincs emberi kapcsolat, mely megrendítőbb, mélyebb lenne, mint a barátság. Csak a barát nem önző..., nem hiú, mert minden jót és szépet barátjának akar, nem önmagának... A barát vonzalma önzetlen, nincs benne érdek... A barátság szolgálat, erős és komoly szolgálat, a legnagyobb emberi próba és szerep.” A Múzsák Kertje Baráti Kör alapításának gondolata évekkel ezelőtt felmerült.
Az emberek diófát ültetnek, hogy utódaik árnyékába telepedjenek, emlékezhessenek elődeikre, beszélgessenek múltjukról, nagyjaink cselekedeteiről, amelyek a mára is hatnak. Szándékuk az, hogy feltörjék a diót, ami csonthéja alatt őrzi mindazt, ami táplál bennünket, hogy erősebbek legyünk, megküzdhessünk mindazzal, amit a világ elénk tár. Így múlt, jelen és jövő együtt van ebben a dióban.
Idézem az Alapító okiratot: „A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportja, a lillafüredi István Nádor Borlovagrend és a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum a Miskolci Galéria Feledy-házának kertjében (Miskolc, Deák tér 3.) emlékhelyet alapít azon kiemelkedő alkotóművészek tiszteletére, akik értékteremtő munkájukkal meghatározó módon gazdagították Miskolc város szellemi és tárgyi örökségét. Az emlékhely a MÚZSÁK KERTJE elnevezést kapja, ahol emlékfal kialakításával, neveik felsorolásával tisztelgünk a már elhunyt alkotóink előtt. Az alapítók azt szeretnék, ha ez a kert az emlékezések mellett egyben lehetőséget adna olyan rendezvények megtartására, amelyek erősítik a helyi művészeti élet erényeit és a városunkért történő civil összefogást. Ennek egyik kiegészítő helyszíne legyen az a pincekápolna, amely az István Nádor Borlovagrendet reprezentálja, és amely a bor a múzsák és a művészet életerejét is szimbolizálja. Ezen alapító dokumentum egyben emléklap is arról az eseményről, amely alkalmával mindezen elhatározás cselekedetekben folytatódva elkezdődik azzal hogy a Múzsák Kertje közepén az alapítók és a hozzájuk csatlakozó, meghívott jeles barátaik diófát ültettek jelképeként a nemes összefogásnak. Miskolc, 2009. november havának 14. napján.”
A Múzsák Kertje Baráti Kör ennek tesz eleget, a mai alkalomra meghívta az alapítókat, a tagjait, akik a kultúra területén működnek, és ennek szellemében tevékenykednek, művészetükkel Miskolc kulturális életét gazdagítják. Az elmúlt évben elhunytakra emlékeztünk, avattuk az új emléktáblákat, melyeken ismert közéleti személyiségek neve szerepel: Prof.Dr. Újszászy László, Plesz Antal, Kulcsár Imre, Szabó Bogár Imre, Halmai László, Dr. Horváth Béla, Horváth Zoltán, Bócz Sándor. Az elkövetkező rendezvényeken egy-egy estet szentelünk munkásságuknak. A kert közepére ültetett diófa ágain mécsesek függtek, alatta fenyőágak, fehér virágok. Az emléktáblák alatt, a kút tetején és a ház ablakaiban mécsesek világítottak.
Koncz Károly György Radnóti Miklós Előhang egy „monodrámához” című versét mondta el gyönyörűen, gondolatai felidézték azt a kort, amelynek sohasem szabad megismétlődnie.
Bodonyi Csaba, a SZIMA Miskolci csoportjának elnöke köszöntötte a jelenlévőket, emlékezett az alapításra és az azóta eltelt évek rendezvényeire, amelyek a művészekből, művészetszerető barátokból, önzetlen, segítő munkájukkal ezt a házat nyitottá tették, az érdeklődők nagy örömére. Az ide látogatók baráti közösséget alkotnak, számuk egyre gyarapszik. Ezt bizonyítja a mai est, amelyen sokan voltunk.
Balázs István, a Múzsák Kertje Baráti Kör elnöke Szabó Bogár Imre versét olvasta fel, amely az elhagyott szülői házról szólt. Meghívta a jelenlévőket a ház terített asztalához, ahol harapnivaló és bor mellett beszélgethettünk. Az estet Kiss Gábor alpolgármester, Kiss Csaba, a Miskolci Nemzeti Színház igazgatója mellett több művész: színház-, zene-, grafikus-, festő-, fotó és szobrászművész, népi iparművész, művészettörténész, muzeológus, irodalomtörténész, építész, borász, író, költő, könyvtáros tisztelte meg jelenlétével. A kultúra minden területéről összegyűltek a fiatalok, aktív dolgozók és nyugdíjasok, akik tagjai e baráti körnek. Az eltelt évek alatt megismerték egymást, szívesen beszélgettek itt a szabadegyetemi előadások, irodalmi estek, koncertek, tárlatok szüneteiben, vagy utána sokáig maradtak együtt e szakrális helyen, melyet a művészetnek szenteltek. Most is kialakultak kisebb csoportok, megosztották egymással emlékeiket, amelyek között voltak olyan programok, amelyeken együtt vettek részt. A nemzedékek közti egyetértés jellemzi ezeket a találkozókat és az előadók hatalmas tudása, ami pályájukat végigkísérte. A látogatók gyarapítják ismereteiket a művészet minden területéről, tanulnak egymástól, tisztelik a múltat, a jelenben élnek, de a jövő reményfényeit villantják fel, amelyért nem szavakkal, hanem tettekkel tesznek tanúbizonyságot.
Színesednek a fák. Az erdőben a bükkösök, gyertyánok zöldjét sárga, barna, vörös és arany váltja fel. Őszi szellő lengedez, forog, pörög a sok levél, majd lassan beteríti a talajt. Kertünk virágai is hervadnak, a szőlőtőkén aszúsodnak a szemek, leperegnek. Itt a kertben is lehullatta levelét a diófa, csak az örökzöldek tartották meg smaragd színüket. A szőlő, a termés beérik, a Múzsák Kertjében is hanyatlik a természet, pár szem dió koppan a földre. A magok egyre lejjebb, a föld mélyébe bújnak. Elpihennek majd a hó alatt, hogy tavasszal újra kihajtsanak, virágozzon, zöldelljen erdő-mező. A madarak is elrepültek messzire, mint ahogy itt hagytak bennünket szeretteink is. Testük a földben nyugszik, de lelkük újraéled emlékeinkben, gyermekeinkben. A sírokat a temetőben ilyenkor díszbe öltöztetjük, fehér virágokkal, koszorúkkal borítjuk. Itt is körben állva kedves halottainknak gyertyát, mécseseket gyújtottunk, csendben emlékeztünk. Távolból harangszó hallatszott. A szeretet lángjai gyöngysorként tündököltek.
Kühne Katalin
__________________________________________________________________________________________________
„És bár élnünk előre a jövőnek kell, az életet csak visszafelé a múltba nézve tudjuk megérteni.
Minden múltidézés kegyelmi kérvény a jelenhez.”
Sütő András
Alapító Okirat
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportja, a lillafüredi István Nádor Borlovagrend és a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum a Miskolci Galéria Feledy - házának kertjében (Miskolc, Deák tér 3.) emlékhelyet alapít azon kiemelkedő alkotóművészek tiszteletére, akik értékteremtő munkájukkal meghatározó módon gazdagították Miskolc város szellemi és tárgyi örökségét.
Az emlékhely a MÚZSÁK KERTJE elnevezést kapja, ahol emlékfal kialakításával, neveik felsorolásával tisztelgünk a már elhunyt alkotóink előtt.
Az alapítók azt szeretnék, ha ez a kert az emlékezések mellett egyben lehetőséget adna olyan rendezvények megtartására, amelyek erősítik a helyi művészeti élet erényeit és a városunkért történő civil összefogást.
Ennek egyik kiegészítő helyszíne legyen az a ház alatt meglévő pincekápolna, amely az István Nádor Borlovagrendet reprezentálja, és amely a bor a múzsák és a művészet életerejét is szimbolizálja.
Ezen alapító dokumentum egyben emléklap is arról az eseményről, amely alkalmával mindezen elhatározás cselekedetekben folytatódva elkezdődik azzal, hogy a Múzsák Kertje közepén az alapítók és a hozzájuk csatlakozó, meghívott jeles barátaik diófát ültettek jelképeként a nemes összefogásnak.
Miskolc, 2009. november havának 14. napján
Bodonyi Csaba a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának elnöke
Bán András a Miskolci Galéria Városi Művészeti Múzeum igazgatója
Czupper András a lillafüredi István Nádor Borlovagrend elnök-nagymestere
Dobrik István a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának ügyvezető elnöke, az emlékhely kezdeményezője, a lillafüredi István Nádor Borlovagrend tiszteletbeli tagja
Újszászy László a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának társelnöke, a Miskolci Akadémiai Bizottság titkára
Barna György a Lézerpont Látványtár és Műhely tulajdonosa és ügyvezető igazgatója, a lillafüredi István Nádor Borlovagrend tagja
Borkúti László a Miskolci Városi Könyvtár igazgatója
Dobrossy István ny. levéltár-igazgató, várostörténész, a lillafüredi István Nádor Borlovagrend tagja
Ducsai György a lillafüredi István Nádor Borlovagrend vezetőségének tagja
Karosi Imre a Miskolci Kommunikációs Kht. igazgatója, a lillafüredi István Nádor Borlovagrend tiszteletbeli tagja
Kavecsánszki Gyula festőművész, a Miskolci Kortárs Képzőművészek Egyesületének elnöke
Kákóczki András művészettörténész, a Miskolci Kortárs Képzőművészek Egyesületének tagja
Kishonthy Zsolt művészettörténész, a Szépmesterségek Alapítvány kuratóriumának elnöke, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja
Máger Ágnes képzőművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja
Mészáros András a lillafüredi István Nádor Borlovagrend vezetőségének tagja
Porkoláb Tibor irodalomtörténész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja
Rostás László építész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja
Rudolf Mihály építész, a B-A-Z. Megyei Építész Kamara elnöke, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja
Serfőző Simon költő, a Magyar Írószövetség Észak-magyarországi Csoportjának titkára, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja
Varga Éva szobrászművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja
Vass Tibor költő, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportjának tagja és titkára
_____________________________________________________________________________________________
Kedves Barátunk!
Immáron öt esztendeje 2009. november 14-én írtuk alá a Múzsák Kertje Alapító Okiratát és ültettünk diófát a Feledy-ház kertjében.
Erre az alkalomra és az azóta elhunyt barátainkra emlékezve 2014. november 14-én, pénteken délután 15 órakor egy rövid zártkörű találkozót tartunk a Feledy-házban, melyre ezúton tisztelettel meghívunk.
Miskolc, 2014. november 4.
Bodonyi Csaba, Czupper András, Dobrik István, Kákóczki András, Koncz Károly nevében is:
Balázs István
kuratóriumi elnök
_______________________________________________________________________________________________________________
A MÚZSÁK KERTJÉBEN
2014. novemberében elhelyezett táblák
_______________________________________________________________________
KULCSÁR IMRE
(1934-2012)
SZÍNMŰVÉSZ
_________________________
HALMAI LÁSZLÓ
( 1945-2013 )
FOTÓMŰVÉSZ
________________________
HORVÁTH ZOLTÁN
(1952-2013)
ÉPÍTÉSZ
__________________________
Dr. HORVÁTH BÉLA
(1927-2013)
ÉPÍTÉSZMÉRNÖK
___________________________
PLESZ ANTAL
(1930-2014)
ÉPÍTŐMESTER * EMBERÉPÍTŐ
______________________________
PROF. DR. ÚJSZÁSZY LÁSZLÓ
( 1943-2014 )
A MISKOLCI SZIMA CSOPORT ALAPÍTÓ TÁRSELNÖKE
_______________________________
SZABÓ BOGÁR IMRE
( 1944-2014)
KÖLTŐ
___________________________________
BÓCZ SÁNDOR
(1944-2014)
ZENETÖRTÉNÉSZ
Miskolc, 2014. november 14.