A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria hírei
2015. február 16-21.
* Február 17., kedd 17 óra – Rákóczi-ház, Kondor-terem
KONDOR BÉLA: „EMBEREK ÉS ANGYALOK”
Kondor Béla élete, munkássága elválaszthatatlanul összefonódott Miskolccal. Bár alig egy évtizedet ölel csak fel, amikor hosszabb-rövidebb ideig itt tartózkodott, mégis szoros kötelék alakult ki közte és a város, valamint a miskolci grafikai műhelyben dolgozó művészek között az 1950-60-as években.
Születésnapja alkalmából munkásságának ismét egy újabb oldalát mutatjuk be a Kondor-teremben. Egyedülálló módon, a kalandos életutat bejárt rézkarcdúcait tekinthetik meg az érdeklődők, amelyek bepillantást engednek az alkotói folyamatba, Kondor művészetének, gondolatainak mélységeibe.
A kiállított rézkarcdúcok kalandos történetéről mesél a MissionArt Galéria két művészettörténésze, Jurecskó László és Kishonthy Zsolt
* Február 18., szerda 16 óra – HOM Papszeri Kiállítási Épülete
VISSZAPILLANTÓ
Régészeti kalandozások a honfoglaló magyarok világában címmel új rendezvénysorozatot indít útjára a múltunkról kritikusan és kreatívan gondolkodó diákok számára a Herman Ottó Múzeum. A tervezett műhelybeszélgetés-sorozat segítségével múltunk különböző korszakait igyekszünk körüljárni, ebben az évadban először a magyar honfoglalás korát boncolgatjuk a HOM Papszeri Kiállítási Épületében megnyílt állandó régészeti kiállítás, az Elit alakulat apropóján.
A magyar őstörténet és a honfoglalás korának fiatal kutatóit kértük fel, hogy a régészet, művészettörténet, genetika oldaláról ismertessék a legújabb kutatási eredményeket és kutatási kérdéseket.
A sorozat első előadása:
Az orosz meló” – mit mondanak a régészeti leletek Levédiáról és Etelközről
Előadó: Türk Attila régész
* Február 18., szerda 17 óra – Feledy-ház
MŰVÉSZETI SZABADEGYETEM 2013/2015 – Miskolc művészeti élete 1867-2014
Téma: Miskolc társadalmi élete a hatvanas évektől 1989-ig
Előadó: Somorjai Lehel történész
A negyedik szemeszterben - Miskolc művészeti élete IV. (1960-1989) - a felkért előadók kéthetenként a hatvanas évektől a rendszerváltozásig tartó időszakot idézik meg, a város művészeti életének változó és változatlan jellemzőiről beszélnek egyéni kutatói, alkotói, művelődés,- és művészetszervezői munkásságukból merített tudásukra építve.
A sorozat szerkesztője és az estek házigazdája: Kákóczki András művészettörténész
* Február 19., csütörtök 10–18 óra – Rákóczi-ház
IV. ÉSZAK-KELET MAGYARORSZÁGI REGIONÁLIS RÉGÉSZETI KONFERENCIA
Idén már negyedik alkalommal gyűlnek össze a régió archeológusai ismertetni az elmúlt év kutatásainak eredményeit. A konferencia sikerességét jól mutatja, hogy évről-évre egyre több előadót és érdeklődőt lát vendégül Miskolc. Az egynapos előadássorozaton – melynek a Miskolci Galéria ad otthont – az érdeklődők az őskortól a kora újkorig tartó időszak kutatásába nyerhetnek a legfrissebb eredményeken keresztül betekintést.
* Február 19-április 4. – Teátrum Pincehely Galéria
TELLINGER ISTVÁN EMLÉKKIÁLLÍTÁSA
Tellinger István nem mindennapi képzőművész volt, aki nem a szokványos művészéletet élte. Nem vett részt intézményesített képzőművészeti oktatásban, hanem igazi mesterektől tanult. Egész életében volt „civil” foglalkozása, de gondolatai mindig a művészet körül forogtak. Indulása, pályája ezer szállal kapcsolódott az 50-as évek végén indult Miskolci Grafikai Műhelyhez.
Idén lenne 75 éves.
Emlékkiállításával nem a tellingeri teljes életművet szeretnénk bemutatni, hanem egy általa igen kedvelt és magas szinten művelt grafikai kifejezés módot, az illusztrációkat, ex libriseket, a kisgrafikai műfajt.
* Február 20., péntek 17 óra – HOM Papszeri Kiállítási Épülete
SZEMERE-SZALON
Téma: Erzsébet királynő és a divat
Előadó: Czédly Mónika ruhatervező, a D' Elia szalon tulajdonosa előadása
Bemutatásra kerülnek Sissy ruháinak másolatai, amelyek eredeti festmények, illetve archív fotók alapján készültek. A Szemere-kiállításban az előadást követően egy hónapig tekinthetők meg a kiállított darabok.