Fejléc doboz

 

 

Nyári szünet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Hírek > Tisztújító közgyűlés

  • Aktuális
  • Általuk híres e város
  • Miskolci Galéria Feledy-ház
  • Múzsák kertje
  • Múzsák Kertje Alapítvány
  • Múzsák Kertje Baráti Kör
  • Hírek
  • Állandó kiállítások
  • Időszakos kiállítások
  • Irodalmi fonó
  • Vendégségben a Múzsák Kertjében
  • Tehetséggondozás
  • Képgaléria
  • Archívum
Eseménynaptár

 

 

 

                                                                                                                                          

Tisztújító közgyűlés

2015. április 7., 08:40
Tisztújító közgyűlést tartott a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportja 2015. április 1-én délelőtt 10 órakor a Miskolci Akadémiai Bizottság Székházában

Tisztújító közgyűlést tartott a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportja 2015. április 1-én délelőtt 10 órakor a Miskolci Akadémiai Bizottság Székházában.

A közgyűlés a leköszönő Bodonyi Csaba helyett Sándor Zoltánt választotta meg új elnökének.

________________________________________________________

_________________________________________________________________________________________

Merre tovább SZIMA Miskolci Területi Csoport?

A tudomány és a művészet szerves kapcsolata

„Szolidaritás és autonómia”

Tisztújító közgyűlést tartott a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Miskolci Területi Csoportja. Bodonyi Csaba DLA, Széchenyi - és Ybl -díjas építész, leköszönő elnök helyére prof. dr. Sándor Zoltánt, Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézet igazgatóját választották meg – egyhangú szavazással.

Megemlékeztek a jelenlévők az időközben elhunyt két tagtársukról,  Újszászy László professzorról (a MISEK belgyógyász főorvosa, a Miskolci Egyetem professzor emeritusa, az MTA Miskolci Akadémiai Bizottság titkára, a Miskolci Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia egyik kezdeményezője, alapító tagja és társelnöke, Miskolc város díszpolgára.), valamint Plesz Antal Széchenyi - és Ybl-díjas építészről, Miskolc város díszpolgáráról.

Bodonyi Csaba áttekintést adott az elmúlt év eseményeiről, amelyeket behatárolt a viszonylagos szervezeti bizonytalanság, de folytatódott Feledy Házban – az akadémia támogatásával – a Művészeti Szabadegyetem, sikeres programokat valósított meg a Múzsák Kertje Alapítvány, ugyanakkor a művészeti oktatás terén is tett erőfeszítéseket a SZIMA Miskolci Területi Csoportja. Ennek lényege, hogy a Miskolci Egyetemen a zenei oktatás mellett az építész képzés is beindulhasson, illetve tárgyalások folynak egy miskolci művészeti gimnázium beindításáról.

Beszámolójában  Bodonyi Csaba emlékeztett arra, hogy a SZIMA az MTA társszerveként működik. Ugyanakkor az országban egyedülállóan csak ebben a térségben alakult meg – immáron 15 éve – a Miskolci Területi Csoport, s ezt később se követte más hasonló helyi szervezet létrejötte. Ennek következtében a miskolci csoportnak újra kellene pozicionálnia magát a hatékonyabb működés érdekében. Időközben viszont új helyzetet teremtett az állam által dotált Magyar Művészeti Akadémia kibontakozása.

A tisztújító közgyűlésen ezt követően egyhangú szavazással prof. dr. Sándor Zoltánt, Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézet igazgatóját választották meg a SZIMA Miskolci Területi Csoportja elnökének, aki az új szervezeti átalakulás lehetőségeit vetette fel, melyekről prof. dr. Roósz András, a MAB elnöke adott áttekintést.

A MAB elnöke a tudomány és a művészet szerves kapcsolatát emelte ki, de mint hangsúlyozta: nem akarnak ráerőltetni semmit a művészettel foglalkozó kollegákra. Az egyik lehetőség: marad ez a felállás és szerződéses viszony a MAB-bal, a másik változat szorosabb szervezeti felállást feltételezne. Jelenleg a MAB-nak 15 szakbizottsága van, a tizenhatodik lehetne a SZIMA Miskolci Területi Csoportjának betagozódása.

A vita során Rudolf Mihály DLA, Ybl-díjas építész idézte Kuklay Antal irodalomtörténészt, akik a művészeti szerveződésekben mindenkor „a szolidaritás és az autonómia” alappilléreit  tartja mérvadónak. Megegyezés született arról, hogy a tagság rövid írásos értesítést kap a lehetséges szervezeti változatokról, s ezek ismeretében – vagy netán újabbak bevonásával – a májusi közgyűlésen döntenek arról, milyen keretek közt, milyen megújulási programmal fogja össze három megye összművészeti életét a SZIMA Miskolci Területi Csoportja, vagy annak jogutóda.

Karosi Imre

 

 

 

 
____________________________________________________________________________________________________

 

Kedves SZIMA tagok!

 

A SZIMA legutóbbi közgyűlése 2015. április 1-jén engem választott a leköszönő Bodonyi Csaba helyett elnöknek. Először is szeretném mindenkinek megköszönni a bizalmat, és lehetőségeimhez képest igyekszem ezt a feladatot ellátni.

A megválasztásom napján a közgyűlés új és nehéz döntést igénylő feladatot bízott rám, mely szerint határozni kell abban, hogy a SZIMA megmarad-e eddig működési keretei között, vagy pedig teljes mértékben a Miskolci Akadémiai Bizottság részévé válik. Én ebben természetesen egyedül nem dönthetek, ezért május 12-én, kedden 10 órakor ismét találkoznunk kellene, hogy a továbbiakat szavazással eldönthessük. Addig is kíváncsi vagyok a véleményetekre, kérem ezért, hogy április 20-ig az észrevételeiteket, illetve javaslataitokat ezen e-mail címen közölni szíveskedjetek.

A döntés meghozatalához segítséget nyújtana az az anyag, amit a MAB elnöke, Prof. Dr. Roósz András állított össze számunkra, és csatoltan továbbítom számotokra. Az összefoglaló nem tér ki különösebben a mostani szervezeti formára, hiszen azt mindannyian elismeritek, bővebben a  MAB-on belül megalakítható művészeti szakbizottság leírásával foglalkozik. Ez utóbbi talán bonyolultnak és művészek által kevésbé megszokottnak, túlszabályozottnak tűnik, de ígéretet kaptunk arra, hogy amennyiben ezt a változatot preferáljuk, bizonyos szintig a saját elképzelésünk szerint alakíthatunk a bizottság működési formáján.

Kérem tehát az esetleges észrevételeiteket, javaslataitokat megtenni, és ha lehet, a jövőnket meghatározó döntés meghozatala miatt személyesen jelen lenni a május 12-i közgyűlésen.

 

Köszönettel és baráti üdvözlettel

 

Sándor Zoltán DLA

karnagy, a SZIMA elnöke

__________________________________________________________________________________________________

 

1. Változat

 

A SZIMA és a TABT is önálló költségvetési szerv, a SZIMA Miskolci Területi Csoportja (továbbiakban SZIMA MTCs) és a Miskolci Akadémiai Bizottság (MAB) az előbbieknek egy-egy szervezeti egysége. A SZIMA Miskolci Területi Csoportja a SZIMA Alapszabálya alapján működik, határozza meg feladatait, ezért a legegyszerűbb megoldás, ha a SZIMA MTCs és a MAB egy együttműködési megállapodást köt, melyben lefektetik az együttműködés lényegi pontjait. A megállapodást természetesen aláírná mind a négy fél.

A lényegi pontok az alábbiak lehetnek:

  • A MAB biztosítja a SZIMA MTCs számára az összejövetelekhez a MAB Székház megfelelő helységét térítésmentesen
  • A MAB segít a SZIMA MTCs adminisztrációs feladatainak ellátásában
  • Alkalmakként közös rendezvények szervezhetők

 

 

2. Megoldás

A MAB-on belül létrejön egy új művészeti szakbizottság, amely szakbizottság kooptálja a jelenlegi SZIMA MTCs tagokat, illetve minden arra érdemes, a MAB működési területét jelentő három megyében dolgozó (alkotó) művészt azoknak egyéb tagságát figyelmen kívül hagyva. (Magyarán mindenki tagja lehet, akit a művész társadalom elfogad, és aki a működés kereteit elfogadja. Az SzMSz 5.2.1. pontja!). A szakbizottság keretein belül munkabizottságok alakulnak a különböző művészeti ágaknak megfelelően.

A teljesség igénye nélkül: képzőművész, iparművész, zenei, építész, előadóművész, irodalmi stb..

A megalakulás a MAB SzMSz-ében lefektetett elvek és gyakorlat szerint mehet végbe (Az SzMSz ide vonatkozó részét mellékeltem).

Hátrány az első megoldással szemben: A SZIMA MTCs valószínűleg jelenlegi formájában megszűnik.

Előnyei (kis részben az első megoldással megegyezik, vagy majdnem megegyezik:

  • A MAB biztosítja a SZIMA MTCs számára az összejövetelekhez a MAB Székház megfelelő helységét térítésmentesen
  • A MAB végzi az adminisztrációs feladatokat (nem csak segít!)
  • A MAB égisze alatt, annak lehetőségeit felhasználva szervezhetők különböző kulturális rendezvények
  • A MAB kapcsolatrendszerét (támogatók, politika, egyetem) ki lehet használni
  • A MAB (jelenleg ugyan szerény) anyagi forrásaiból pályázat útján részesülhet
  • A városi kitüntetések javaslatai, mint a MAB javaslatai jelennek meg a művészet területén (esetleg nem csak Miskolcon!)
  • A tudományos és a művész világok között szorosabb (élőbb) kapcsolat lehetősége
  • Példa más területi bizottságok számára (másutt nem jött létre SZIMA csoport!)

 


__________________________________________________________________________________

 

5.1. Szakbizottságok

 

 

  1. A MAB - feladatainak az egyes tudományterületeken való hatékony ellátása érdekben - szakbizottságokat hoz létre. A MAB szakbizottságai egy tudományág vagy egymáshoz közel álló több tudományág képviselőit magában foglaló egysége. A szakbizottság tagja lehet a MAB régiójában tevékenykedő köztestületi tag, külső köztestületi tag és az a szakember, aki tudományos fokozattal nem rendelkezik, de értékes elméleti és gyakorlati tevékenységet folytat. A szakbizottság tagjainak megbízatása egy akadémiai ciklusra (3 évre) szól. A szakbizottság tagjainak legalább fele köztestületi tag, és a tagok között legyenek eltérő munkahelyen dolgozó személyek. A szakbizottság létszáma minimum 10 maximum 20 fő. A létszámot ezen határokon belül az Elnökség határozza meg a szakbizottsághoz  köztestületi tagok létszáma alapján. A köztestületi tagok max. 50 %-a lehet a szakbizottság tagja, kivéve, ha a köztestületi tagok száma nem haladja meg a 10 főt. 

Egy személy egy szakbizottságnak lehet a tagja. A szakbizottság akadémikus tagjaira ez a korlátozás nem vonatkozik.

 

5.1.2.   Új szakbizottság létrehozása:

  • a szakbizottság létrehozási tervének meghirdetése – az Elnökség előzetes egyetértése alapján - a MAB elnöke által;
  • alakuló közgyűlés megtartása, amelynek keretében:

- legalább 10 olyan szakember részvétele az alakuló ülésen, akik készek tagként részt venni a szakbizottság munkájában és megfelelnek a tagsági kritériumoknak

- döntés a szakbizottság megalakulásáról

- döntés munkabizottság/ok megalakításáról. Minden szakbizottság legalább egy munkabizottsággal kell rendelkezzen

- tagok, elnök, titkár megválasztása szakbizottság és szükségszerűen munkabizottságok esetén is a jelenlevők egyszerű többségi szavazatával

  • az alakuló ülést az elnökség egy tagja vezeti, arról jegyzőkönyv készül melyet a megválasztott elnök és egy szakbizottsági tag valamint a levezető elnök hitelesít
  • MAB döntése a szakbizottság és a munkabizottságok megalakulásáról

 

  1. A szakbizottság vezetője a szakbizottsági elnök. Az elnöknek csak MTA köztestületi tag választható. A megválasztott elnök javaslata alapján kerül sor a szakbizottsági titkár megválasztására. Az elnököt és a titkárt a szakbizottság ülésén titkos szavazással, három évre választják meg. A szakbizottság elnöke és titkára újraválasztható.

 

  1. A működő szakbizottságok tagjait a munkabizottság/ok tagjai választják meg titkos szavazással. Megválasztott tagnak azok a személyek tekinthetők, akik a legtöbb szavazatott kapták meg a szakbizottsági létszámkeret figyelembevételével. A szakbizottsági tagok megválasztásának eljárását a szakbizottság elnöke, a titkár bevonásával, koordinálja és szervezi.

 

5.1.4.   A szakbizottság szükségszerűen, de évente legalább kétszer ülésezik. A szakbizottsági    ülést a szakbizottság elnöke hívja össze. Az ülést magtartása és a meghívó megküldése között 8 munkanapnak el kell telnie.. Az ülésre a szakbizottsági tagokon kívül a         szakbizottság elnöke köteles meghívni a MAB elnökét, a tudományterületért felelős     alelnökét, a tudományos titkárát és a MAB Titkárság vezetőjét. Az ülésekről 10 mun-    kanapon belül emlékeztetőt készít a szakbizottság titkára és megküldi a MAB Titkár       ság vezetőjének. A szakbizottság határozatait, döntéseit a jelenlevő tagok egyszerű szótöbbségével (50%+1) hozza meg.

 

5.1.5.   A szakbizottság feladata:

  • az adott tudományterületen folyó MAB tevékenység összefogása, a kutatók közötti személyes kapcsolatok elősegítése, együttműködésük kialakítása;
  • tudományos ülések és konferenciák, egyéb tudományos rendezvények szervezése;
  • állásfoglalás tudományterületének kérdéseiben;
  • a MAB elnökének kérésére véleménynyilvánítás illetve javaslattétel;
  • Akadémiai ciklusonként (3 évenként) munkatervet, évente rendezvénytervet és beszámolót készítenek a MAB elnöke által megadott szempontok és határidők szerint.;
  • munkabizottságok működtetése;
  • közreműködés a pályázatok elbírálásában;
  • kapcsolattartás az MTA illetékes tudományos osztályával;
  • A szakbizottság a szakterületileg illetékességi körébe tartozó tudományos minősítést szerzett kutatók köztestületi tagságát szorgalmazza.
  •  

5.1.6. A szakbizottságok éves rendezvény és programtervüket,valamint az éves szakbizottsági tevékenységről szóló beszámolót tárgyév január 31 napjáig, az egyes rendezvények vagy konferenciák programjairól szóló tájékoztatást pedig előzetesen megküldik a MAB Titkárságának. A tárgyévi szakbizottsági tevékenységről

 

5.1.7. A szakbizottság működési rendjének részletes szabályait jelen Alapszabályra tekintettel megállapíthatja. A Működési rendre vonatkozó szabályzat elfogadását követően jóváhagyásra meg kell küldeni az Elnökség részére. A Működési rendre vonatkozó szabályzat a jóváhagyás napján lép hatályba.

 

  1. Munkabizottságok

 

  1. A szakbizottságok tudományszervező feladataik ellátása érdekében munkabizottságokat működtetnek. Új munkabizottság létrehozásáról, meglévő megszüntetéséről a MAB dönt. Munkabizottság akkor alakítható, ha tagjainak létszáma legalább 10 fő és a tagok között több köztestületi tag is van. A munkabizottság tevékenységéhez bárki csatlakozhat, tevékenységében részt vehet. A munkabizottság tagjai az illetékes szakbizottság tudományágán belül egy-egy szakterület képviselői. A munkabizottság működési rendjében meghatározhatja azokat a feltétételeket, amelyeket a tagsági jogviszony létesítéséhez szükségesnek tart.

 

  1. A munkabizottság létrehozásáról a szakbizottság javaslata alapján a MAB dönt. A munkabizottság elnökét és javaslata alapján titkárát a munkabizottság jelenlevő tagjai választják meg titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel. Csak köztestületi tag lehet a munkabizottság elnöke.

 

  1. A munkabizottság a szakbizottság részére 3 éves munkatervet és éves rendezvénytervet és éves beszámolót köteles küldeni.

 

  1. A munkabizottság szükségszerűen, de legalább évente kétszer ülésezik és legalább egy tudományos ülést szervez.

Az ülésekre és tudományos rendezvényekre a szakbizottság elnökének és titkárának, valamint a MAB Titkárság vezetőjének meghívót küld.

Az ülésekről készült emlékeztetőt e-mailben 10 munkanapon belül megküldi a szakbizottság elnökének, titkárának és a MAB Titkárság vezetőjének.

 

  1. A munkabizottság saját Működési rendjének részletes szabályait jelen Alapszabályra tekintettel megállapíthatja. A Működési rendre vonatkozó szabályzat elfogadását követően jóváhagyásra meg kell küldeni az Elnökség részére. A Működési rendre vonatkozó szabályzat a jóváhagyás napján lép hatályba.
Vissza a listához
COMTRANS Kft.
  • Kapcsolat
  • Impresszum
  • Partnerek
  • Támogatók
  • Keresés
  • Oldaltérkép