szerkesztő, rádióriporter, művészeti író
(1953. szeptember 18. – 2015. április 8.)
A Magyar Rádió művészeti szerkesztője, műsorvezetője, több meghatározó kulturális rádióműsor, köztük a rendszerváltás előtti, legendás Hangsúly című hangos irodalmi és művészeti folyóirat, a Társalgó, az Irodalmi Újság, a Határok nélkül és haláláig a Gondolat-jel szerkesztője, műsorvezetője, a Magyar Írószövetség tagja, a Hangsúly Alapítvány életre hívója, a Tokaji Írótábor és a Nemzeti Kulturális Alap kuratóriumi tagja, a kárpát-medencei magyar nyelvterület művészeti kapcsolatrendszere újjáépítésének fáradhatatlan napszámosa
meghalt.
Első diplomáját 1978-ban szerezte födrajz-rajz szakon a nyíregyházi Tanárképző Főiskolán. Már itt eljegyezte magát az újságírással, 1975-től a főiskola Tanítani című lapját szerkesztette. Diploma után a Magyar Rádió Nyíregyházi Stúdiójában kezdte rádiós pályafutását, ahol 1983-1987-ig szerkesztette a Hangsúly című rádiós folyóiratot Ratkó József költővel, Nagy András László színházi rendezővel és Görömbei András irodalomtörténésszel. A kezdeményezés országos szinten is szellemi és politikai érdeklődést keltett. Szakmaiságát a MÚOSZ újságíró iskola mellett a debreceni egyetem néprajz szakának elvégzésével erősítette. 1987-ben a Hangsúly, a lakitelki találkozókon való részvétel, a Dunatáj első felhívásának aláírása miatti rendőrségi megfigyelés és zaklatások nyomasztó légköréből szabadulást ígért számára a Magyar Ifjúság című fővárosi lap hívása. 1989-ben tért vissza a rádiózáshoz a Magyar Rádió Irodalmi Osztályának szerkesztőjeként, és 6 év televíziós kitérőt leszámítva, maradt is a Bródy Sándor utcában művészeti, irodalmi, közéleti műsorokat szerkesztő rádiós haláláig.
A kárpát-medencei magyar nyelvterület kulturális összetartozásának hite és kapcsolatrendszere újjáélesztésének vágya már jóval a rendszerváltás előtt arra sarkallta, hogy száguldó riporterként teljesítsen szolgálatot Pozsonytól Királyhelmecig, Munkácstól Sepsiszetgyörgyig és még azon is túl. Felkészült, a szellemi közéletet is alaposan ismerő, igényes és ezt az igényességet a környezetében is ébren tartó szerkesztő volt. Ízlésbeli, erkölcsi magabiztossága és tárgyismerete a beszélgetőtársakat ihlető tapintattal társult. Mindig a feladat jelentősége hajtotta; ha egyedül kellett vinnie a vállán a műsort, adás akkor sem maradhatott el. Jó érzékkel mutatta fel a tehetségeket, és elfogultság nélkül szólaltatta meg beszélgetőtársait az olykor acsarkodástól sem mentes szellemi közéletben.
Képzőművészeti érdeklődését a rádiózásban is meg tudta jeleníteni. Figyelemmel követte és nem csak mikrofonjával, de írásaival is támogatta a kortárs művészeket. A Nyíregyházi Nemzetközi Fametsző Művésztelep hatására 2005-től visszatért életébe a rendszeres grafikai tevékenység, 60. születésnapja alkalmából nagyszabású kiállítás-sorozattal szerzett örömet.
Budapesten a Fiumei úti Sírkertben
2015. május 8-án, pénteken, 13 órakor
vehetünk tőle búcsút.
kiadta: felesége, Antal Istvánné Edina és leánya, Antal Stefánia: 06-20-390-3955
1143 Budapest Jurisich utca 12.
_________________________________________________________________________________________
Antall István Egerben született 1953-ban. A nyíregyházi Bessenyei György Főiskolán rajz-földrajz, a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen néprajz szakon diplomázott. 1979-től dolgozott a Magyar Rádió, majd az MTVA szerkesztőségeiben. 1979-től 1987-ig a Magyar Rádió nyíregyházi stúdiójának, egyben a város kulturális életének volt meghatározó alakja. Később több lapot is szerkesztett, majd a Magyar Rádió és a Magyar Televízió különböző szerkesztőségeiben dolgozott. Grafikusként számos jelentős kiállítás résztvevője volt.
A Tokaji Írótábor kuratóriumának 2003-tól, a Nemzeti Kulturális Alapprogram Szépirodalmi kuratóriumának 2012-től a tagja.
2011. júliusától haláláig a Gondolat-jel, a Magyar Rádió Kulturális hetilapja felelős szerkesztője és műsorvezetője volt. Munkásságát többször jutalmazták rádiós nívódíjjal, 2010-ben ő lett az év rádiósa. Egyebek mellett a Petőfi Sajtószabadság Díjat és a Magyar Művészetért tiszteletbeli elismerést is megkapta.
(Forrás: Hír24)