Meghívó
A Herman Ottó Múzeum – Miskolci Galéria és a Múzsák Kertje Alapítvány
MISKOLC KALEIDOSZKÓP
Téma:
Előadó:
Balázs István, a Múzsák Kertje Alapítvány elnöke köszöntötte a Miskolci Kaleidoszkóp sorozat keretében Viszlai József építészt, aki Miskolc épített örökségéről beszélt előadásában.
Viszlai József: "A beharangozott címtől eltérnék, inkább személyes emlékeimet szeretném megosztani a Feledy-ház közönségével, együtt gondolkodni városunk épületeiről. Makovecz Imrét idézném: "A megtörtént és a megtörténhetett volna" munkásságának mottója lett. A Kós Károly száz éves születésnapjára a Népművelési Intézet Kiadó egy kötetet szentelt. Ebben olvastam a tőle származó mondatot: "Nem spekuláltam - éltem". Ennek előszavát Makovecz Imre írta. Ítók és képzőművészek közül az utóbbi években, évtizedekben egyre többen távoztak el közülünk. Makovecz Imrét több építész kollégám tekinti első mesterének. A 80-as években az első Visegrádi Találkozón a keltákra hivatkozott. Előadásomhoz összegyűjtöttem azokat a dokumentumokat, amelyekben sok brilliáns gondolatot találtam. Ezzel is szeretnék építész barátaimra emlékezni, elsősorban Horváth Zoltánra, aki 3 éve hagyott itt bennünket. Fotókat, tervrajzokat, maketteket, metszeteket mutatok be most és néhány gondolatomat tárom Önök elé:"
1. Budapest, Széchenyi-tér, a Lloyd palota, hátul a Citadella látszik.
2. Vidéki villa
3. Egri Főszékesegyház
4. Budapest, Deák-téri Evangélikus templom
6. Budapest, Szent István Bazilika
7. Esztergomi Bazilika
MISKOLCI NEMZETI SZÍNHÁZ
9. Hild József arcképe: "1847-ben két építésszel pályázott a Miskolci Nemzeti Színház tervével, Szemere Bertalan országgyűlési képviselőnk közelébe férkőzött egy olasz építész, Giuseppe Cassano, nem Hild Józsefet bízták meg, hanem őt. Miskolcnak akkor 16 ezer lakosa volt. Cassano 22 ezer aranyforint előleget kapott, elkezdődött az építkezés, de a pénz nagy része elfogyott, még 34 ezer aranyforint hiányzott. Az építkezés az 1848-as forradalom és szabadságharc idején megállt. Utána újra folytatni akarták, de a pénzzel együtt Cassano is eltűnt. Végül 1857-re felépült. Hild Budapesten hétszáz házat tervezett, nagy volumenű, minőségi munkát végzett, ő nem kellett Miskolcnak, ill. Szemere Bertalannak. Ha ő lett volna a tervezője, színházunk sem így nézne ki. Más városokban van tér a színházak körül, a miénk beszorult a főutca épületei közé, beépítettek mellé egy házat, ami rontja a látványt. Több neves építész dolgozott később a felújításon, Horváth Béla és Bene Géza kiegészítő egységekkel látták el az épületet. Bodonyi Csaba tervezte át az egész épületet 1989-ben, így láthatjuk ma is."
10. Miskolci Nemzeti Színház, Széchenyi utca
11. Miskolc látképe a Sajó felől
MISKOLC VÁROS
12. Miskolc domborzati térképe: "Alapkérdés az, hogy Miskolc miért nem kelet felé fejlődött, pedig ott több alkalmas hely is kínálkozott volna."
13. "Az 1878-as árvíz kényszerítette ki a városrendezést"
14. Miskolc térképe több időpontban: XIX. század, 1945, 1998. "Ez utóbbinál láthatjuk a kiépítendő területeket"
14. Miskolc városkapui
15. Katonai térképek
16. "Lechner Lajos városrendezési terve Szegeden: az árvíz után ő építtette át a várost - külföldi segítséggel, sugárutakkal, terekkel egy rendezett városképet alkotott"
17. "Budapest, Andrásy utat, annak beépítését Európában egyedülálló módon ő tervezte"
18. "Az árvíztől rettegő város rendezéséhez 1897-ben hozzáfogott, de már nem tudta befejezni"
PANELVÁROS
19. "Légi felvétel a mai Miskolcról: ilyen panelépületek más városokban is vannak, pl. Sopronban, de az óvárost meghagyták eredeti állapotában"
20. Miskolc, Összekötő városrész - "Szerencsére az egykori településszerkezet a panelok között is megmaradt egy tömbben "
21. "Egykori szőlőskertek az Avason"
22. "A 80-as évek végén terveztek egy Művészeti Iskolát, megnyertünk egy pályázatot, kiviteli szintig jutott, de 1989-ben a Megyei Tanács kilépett, a város nem merte elkezdeni az építkezést"
23. Miskolc a Sajó felől 1960-ban: "Ekkor 150-160 ezer lakosa volt"
24. "Vágó József megbízás nélkül foglalkozott Budapest problémás részeivel, pl. az Andrássy úttal, a Hősök terével, a Kálvin-térrel, ezekhez látványtervek csatlakoztak, szerintem mintaszerű elképzelések"
MISKOLCI EGYETEM
25. Miskolci Egyetem: "A Dudujka-völgy egy lápos terület, erre máshol nem építettek volna semmit. Sok terv nem valósult meg."
26. "Két alternatíva volt:
a/ a műszakiak Diósgyőr szemelték ki az egyetem számára, kollégiumnak a Palotaszállót
b/ a jogászok a Huszár laktanyát, ami a város közepén van
Mindkét megoldással nyertünk volna, nem lenne úgy elszigetelve a várostól az egyetem, szervesült volna a várossal, az egyetemisták, professzorok a belvárosban bekapcsolódhattak volna a város kulturális életébe, gazdaságilag is fellendülhetett volna Miskolc. A 80-as években további karokkal bővült az egyetem. Janáky István és társai ezeket a belvárosba tervezték."
BELVÁROS
27. Képeslapok, makettek a belvárosról
28. A fürdőépület és környéke
29. Függőkertek 30 emeletes házakkal - tervek
30. Az Avason teraszos beépítés, felüljárókkal, aluljárókkal - tervek
31. Villanyrendőr
32. A Főutca K-Ny-i tájolása
33. A Zöld Nyíl
34. A 70-es évek: Technika Háza: "13 tervet készítettek, Bodonyi Csaba nyert"
35. TV-stúdió terve"
36. "Horváth Benő is idő előtt távozott "
37. Miskolc hosszútávú rehabilitációs és fejlesztési terve
38. Szentpéteri kapu: köztemető bejárati terve: "Abból látható, milyen a város lelke, ha megnézed a temetőjét". Ökumenikus ravatalozót terveztek, de sem az egyházak, sem a város nem támogatta"
39. Nagy Zoltán terve: "Egy spirálban emelkedő toronyház"
40. A Művészeti Iskola együttese: "A rendszerváltás áldozata lett, három év munkája semmisült meg."
SZENT ISTVÁN-TÉR
41. "Az előzmények: Adler Károly terve. Horváth István tervezte meg a 70-es évek elején"
42. "Az 1970-es évek eleji pályázat elbontotta volna az épületeket, az Avasi templomra fókuszált volna."
43. "Miskolc neves építészei tervezték a 90-es években. Egy pécsi és egy nyíregyházi építész team is készített terveket. Mind megoldotta volna a tér átvezetését az Avasi templomhoz."
MISKOLC FOOTBALL STADION
44. "Az ország nagyvárosai Győr, Miskolc, Székesfehérvár, Szeged, Debrecen stadionjai lettek volna helyszínei az 2024-es nyári olimpiának, ez a napokban dől el, hol rendezik. "
45. "Panel munkás-lakótelep tervpályázata, 1978"
46. T"ervpályázat készült a panelos lakónegyedek értéknövelő felújítására 1985-ben: a településszerkezettől a kilincsig végiggondolták az értéknövelő felújítást. Sajnos azóta sem volt ilyen pályázat. El kellene határozni, mit kezdjenek az Avasi lakótelep növényzetével, mert 40 éves fák vannak. Miért nem platánfákat ültettek az Avasi lakótelep főutcájára? A talaj csúszik, a gimnázium tornatermét is meg kellett erősíteni. Támfalakat építettek többször is, de máig keresik megoldást arra, hogy az ott lévő pincesort megvédjék. Erre vannak tervek, de pénz és a lakosság másként gondolkodása is szükséges hozzá."
LILLAFÜRED
47. "A 80-as években a Bükk déli kapujának tervei - metszetek. Tervrajzok készültek, de egyik sem valósulhatott meg."
TAPOLCA
48. "Építési terv készült a felhagyott kőbányára - grandiózus"
49. "Barlangfürdő - országos pályázatot írtak ki, elkészült"
50. "Strandfürdő terve - egy része már látogatható, tovább épül "
51. "Tájrendezési tervpályázat - megvalósulására nagy szükség lenne"
52. "Az Anna vendéglátó együttes 1927-ben épült, a Zenepalotával, a Búza-téri Vásárcsarnokkal és a Palotaszállóval együtt. Az Anna-vendéglőt életveszélyessé nyilvánították, lebontották. Akkor derült ki, hogy a bencés kolostor és templom romjaira épült. Ha ez nem történik meg, akkor az ásatások ezekre a területekre nem terjedhettek volna ki, így viszont feltárhatták és még mai napig is folyhatnak kutatómunkák."
Ezzel zárult városunk fontos területeinek bemutatása. Kitűnő áttekintést kaptunk Viszlai József előadásában, amelyet fotókkal, tervekkel egészített ki. Gazdasági életünk fejlődésétől függ, hogy az elképzelések mikor valósulhatnak meg, de városunk építész gárdáján és a lakosság erkölcsi támogatásán ez nem múlik, előbb-utóbb törekvéseik eredményesek lesznek, büszkék lehetünk majd épületeinkre. Kár, hogy volt olyan időszak, amikor az építészeti tervek dossziéinek nagy része megsemmisült. Reméljük, ilyen nem lesz többé. Az azóta készült tervek biztonságban vannak. Ha egyszer ezekre lesz fedezet, akkor más szemmel tekinthetünk városunkra, felújíthatják mindazt a gyönyörű palotát, lakóházat, amelyekre még nem kerülhetett sor, a város településszerkezete is szebb lehet, élhetőbb lesz az életünk.
Kühne Katalin