Meghívó
A Miskolci Szimfonikus Zenekar és a Múzsák Kertje Alapítvány
JÓTÉKONYSÁGI HANGVERSENYRE
a miskolci zeneművészek emléktáblájáért
A Múzsák Kertje Alapítvány fontos feladatának tekinti Miskolc kulturális szellemi örökségének ápolását. Az alapító atyák 2009-ben emlékhelyet hoztak létre azon kiemelkedő alkotóművészek tiszteletére, akik értékteremtő munkájukkal meghatározó módon gazdagították Miskolc város szellemi és tárgyi örökségét.
Az emlékhely a MÚZSÁK KERTJE elnevezést kapja, ahol emlékfal kialakításával, neveik felsorolásával tisztelgünk a már elhunyt alkotóink előtt.
Ez alkalommal a város komolyzenei életének művészei és ifjú tehetségei fogtak össze, hogy a valaha Miskolcon élő pályatársaknak emléktáblát állítsanak.
*
Jegyek 1.200.-Ft-ért válthatók a Filharmónia miskolci irodájában és
______________________________
A Miskolci Szimfonikus Zenekar és a Múzsák Kertje Alapítvány a Művészetek Házában tartott a miskolci zeneművészek emléktáblájáért jótékonysági koncertet. Balázs István, a Múzsák Kertje Baráti Kör elnöke meghatottan köszöntötte a látogatókat, egyúttal megköszönte, hogy létrejöhetett ez a hangverseny, minden jegy elfogyott, így támogatásukkal segítették egy újabb emléktábla létrejöttét. "Miskolc kulturális szellemi örökségének ápolását fontos feladatnak tekinti a Baráti Kör. Az alapító atyák 2009-ben emlékhelyet hoztak létre azon kiemelkedő alkotóművészek tiszteletére, akik értékteremtő munkájukkal meghatározó módon gazdagították Miskolc város szellemi és tárgyi örökségét. Az emlékhely a Múzsák Kertje elnevezést kapta, ahol emlékfal kialakításával, neveik felsorolásával tisztelgünk a már elhunyt alkotóink előtt. Ez alkalommal a város komolyzenei életének művészei és ifjú tehetségei fogtak össze, hogy a valaha Miskolcon élő pályatársaknak emléktáblát állítsanak. A Miskolci Szimfonikus Zenekar nyugalmazott igazgatója, Sír László ötlete alapján kezdtük el a koncert szervezését, amelyhez több intézmény csatlakozott, örömmel és ellenszolgáltatás nélkül vállalta a szereplést a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének Vegyeskara, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium Vegyeskara, az Egressy-Erkel Zeneiskola Vegyeskara, a Fazekas Gyermekkar, a Fazekas Kicsinyek Kórusa, Kiss Andrea Bernadett szoprán énekes és Varga Gergő Zoltán zongoraművész, a 2016. évi Cziffra György Országos Zongoraverseny győztese. Én leszek a műsorvezető, intézményünk és a magam nevében is köszönöm az érdeklődő közönség támogatását. Az értékes műsorhoz kellemes időtöltést, jó szórakozást kívánok! A műsor első részében Ács Gyula: Gyimesi táncszvit című szerzeményét maga a népzenész-tanár-zeneszerző vezényli a Miskolci Szimfonikus Zenekart, majd Varga Gergő Zoltán zongoraművész adja elő Liszt Ferenc: Esz-dúr zongoraversenyét."
A koncertlátogatókat a csodálatos hegyek közé, a Gyimesekbe varázsolta Ács Gyula. Magunk elé képzeltük a keservest éneklő asszonyokat, a méltósággal táncoló erdélyi néptáncosokat, az erdő madarainak énekét, a viharos szeleket, az esztenákat, a hegyek közti kis falvak lakóit, amint szorgosan dolgoznak a legelőkön.
Varga Gergő Zoltán Miskolcon született, de fiatal kora ellenére már nemzetközi hírű művész, akit tavaly a Feledy-házban hallhattunk Kocsis Zoltán emlékére rendezett koncertjén. Tanára által is kedvelt zeneszerzőinek leghíresebb műveit adta elő, Mozart, Liszt, Bartók és Rahmanyinov csodálatos darabjait. Most a zenekar szólistájaként ismét megmutatta, mennyire ura hangszerének, ráadásul mindig kotta nélkül játszik, virtuóz technikával, nagy átéléssel.
A szünet után Huszár Lajos: Négy magyar népdal című műve hangzott el a Fazekas Gyermekkar, a Fazekas Kicsinyek Kórusa előadásában. Művészeti vezetőik: Balásné Molnár Ildikó és Margitai Noémi. A Miskolci Szimfonikus Zenekart Gál Tamás vezényelte. A népdalfeldolgozások közül az Elindultam szép hazámból és a Körtéfa előadása tetszett a közönségnek leginkább. Népdalainkra büszkék vagyunk, hazánkban és külföldön fesztiválokon ezekkel mindig sikert aratunk, de általuk gyermekeink a magyar nép lelkét, gyönyörű nyelvi fordulatait megismerik és átadhatják nemzeti kincsünket a világ más tájain élő embereknek is. Sok tehetséges tanuló fordul a zene felé, már kisgyermek korától, tanáraik szívesen fejlesztik tudásukat, később talán művésszé is válhatnak. Örömmel láttuk a mosolygó gyermekeket, akik a kórusból kiemelkedtek. Látszott rajtuk, hogy szívesen énekelnek, ez a közösség számukra összetartó erő.
A Bartók Béla Zeneművészeti Szakgimnázium Vegyeskara Barta Ildikó vezényletével Kodály Zoltán: Szép könyörgés és Józef Swider: Cantus Gloriosus című művét adta elő. Ők már
komolyabb zeneműveket énekeltek, erre már érettek lettek. A Kodály-módszert messze távoli országok is alkalmazzák, amelynek segítségével könnyebben tanulják a zenét. A könyörgő, dicsőítő énekek vallásos lelkületünket mutatják meg, ezt az előadók kiválóan adták át a hallgatóságnak.
Az Egressy-Erkel Zeneiskola Vegyeskara Murvainé Bodnár Ildikó vezényletével Giuseppe Verdi: Nabucco című operájának részletét, a Rabszolgák kórusát adta elő nagy sikerrel. Közreműködött a Miskolci Szimfonikus Zenekar, Gál Tamás vezényelt. A közönség egészen halkan, szívesen dúdolta velük ezt az ismert, csodálatos dalt. Wolfgang Amadeus Mozart: Ave verum corpus K. 618. kórusműve következett. A zeneiskolások máris kitűnő énekesek, csodás, kiművelt hangjuk elbűvölt bennünket. Közülük remélhetően többen tanulnak majd tovább.
A befejező szám Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum K. 339. A Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetének Vegyeskarát, és a Miskolci Szimfonikus Zenekart Sándor Zoltán vezényelte, szólót énekelt Kiss Andrea Bernadett szoprán énekes. Gyönyörű hangja és ez az ima illett a koncert céljához, felemelte mindannyiunk szívét az Úrhoz.
Balázs István elnök úr és Sziklavári Károly zenetörténész megköszönte a szervezők, előadók áldozatos munkáját, a Művészetek Házának a lehetőséget. A kitűzött cél eredményre vezetett, így megvalósulhat az emléktábla, amelynek avatására majd minden látogatót, előadót meghív. A közreműködők csodálatos előadását vastapssal köszönte meg a közönség, akik ezt hálásan fogadták. Szívesen hallgattunk volna még több órán át is hasonló remekműveket. Úgy gondolom, a több száz zenész és énekes által megrendezett koncert hangulata és az elhangzott zeneszámok még napokig fülünkben zsongnak majd.
Kühne Katalin