Fejléc doboz

 

 

Nyári szünet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Irodalmi fonó > Irodalmi Fonó* Kardos Katalin előadóestje

  • Aktuális
  • Általuk híres e város
  • Miskolci Galéria Feledy-ház
  • Múzsák kertje
  • Múzsák Kertje Alapítvány
  • Múzsák Kertje Baráti Kör
  • Hírek
  • Állandó kiállítások
  • Időszakos kiállítások
  • Irodalmi fonó
  • Vendégségben a Múzsák Kertjében
  • Tehetséggondozás
  • Képgaléria
  • Archívum
Eseménynaptár

 

 

 

                                                                                                                                          

Irodalmi Fonó* Kardos Katalin előadóestje

Esemény kezdete:2013. október 11.
Gloria Victis!
Dicsőség a legyőzötteknek!
Nagy sikerű pódiumműsornak lehettünk részesei,
melyet betetőzött Levente Péter emlékezése.


Gloria victis a Múzsák Kertjében

 

 

Vitéz Kardos Katalin előadóművész — akit idén az 1956-os Vitézi Lovagrend tagjává ütöttek  — 1956-ról összeállított műsorát hallhattuk a Múzsák Kertjében az Irodalmi Fonóban. Előtte Dr. Dobrik István művészettörténész Szalay Lajos grafikusművészt idézte elénk. Erdélyi csillagok címmel már többször lehetett részük Kati előadásában. Arra vállalkozott, hogy az értékeket közvetítse és terjessze hazánkban és határainkon túl. Miskolcon, a Fráter Gimnáziumban a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége gyűjtést rendezett egy szórványban lévő erdélyi falu, Tür számára, egy ott létesítendő Magyar Ház támogatására. Ezt a műsort is Kati állította össze, az Éltető Lélek Irodalmi Kör tagjai adták elő. Kémenes Lóránt plébános atya meghívására október elején velük utazhattam a Türi Napokra, ahol ismét hallhattam ezt az igényes irodalmi válogatást. Kati és társai mindenütt jelen vannak, ahol segítséget adhatnak az elesetteknek, ahol kinyilváníthatják hazaszeretetüket. Rádiós szerkesztőként kezdett, érdeklődése és empátiája a kisemberek sorsa iránt megnyilvánul önálló estjein. A most bemutatott Gloria victis című műsora Szalay Lajos grafikáira épített, aki az 1956-os dicsőséges napokról, pesti srácokról, hősökről, egyszerű emberek küzdelmeiről készítette rajzait. Fordított illusztráció ez, most a rajzok ihlették a műsort.

A magyar nép szabadságharca az egész világot megrendítette. A nép megelégelte sorsát, felébredt. A munkások, parasztok összefogtak az értelmiséggel, fiatalok az idősekkel, hirtelen megbicsaklott a kommunista hatalom, reszkettek, elbújtak az ávósok. Felkelt a nép, mindenki az utcákon volt, úgy látszott, győztek a diktatúra ellen. Ismeretlenek borultak egymás nyakába, ölelkeztek, mindenki boldog volt, felszabadult, reményteljes. Sajnos két hét ujjongás után a szovjetek hatalmas ereje győzött. Újra tankok dübörögtek, a gyilkos hordák elözönlötték hazánkat, megnyomorították, megbecstelenítették asszonyainkat, falvainkra sortüzeket szórtak, irtották a magyart. Szörnyűséges évek következtek, jött a „csengőfrász”, a fekete autó, ártatlan emberek kerültek börtönbe, fiatal fiúkat akasztottak fel azért, mert kiálltak az igazságért és küzdöttek a hatalmasok ellen. Az egész világ tisztelt bennünket és együtt érzett velünk, de segítséget nem kaptunk tőlük. Sokan haltak hősi halált, börtönökben pusztultak el, vagy „csak” elhallgattatták őket. Több százezer ember emigrációba kényszerült. Akik itt maradtak, némán tűrték a megpróbáltatásokat, amit rájuk osztott a szovjetek által kinevezett galád kormány.

Szalay Lajos a hírekben hallott erről, ott, az emigrációban készítette szabadságharcunkról grafikáit, és elküldte nekünk. Miskolci kötődése miatt ezt az utódok megőrizték, sőt, emlékházat alakítottak ki műveinek bemutatására. Kati a grafikákra éles szemmel figyelve, azokra rímelő, az elfeledett, elhallgattatott, börtönben sínylődő költők verseit tolmácsolja, érző, értő lélekkel. Sinka István, Gérecz Attila, Sipos Gyula, Buda Ferenc, Zas Lóránt, Nagy László, Márai Sándor, Horváth Sándor, Csiha Kálmán, Kiss Dénes, Kassák Lajos, Obersovszky Gyula, Faludy György, Fónay Jenő, András Sándor, Varga Domokos, Székely János, Tollas Tibor, Nagy Gáspár verseit szólaltatja meg, akik közül többen fiatalon haltak meg, kitelepítették őket vagy emigrációba menekültek, de az akkor kisgyermekként élő költők is megemlékeztek e meghatározó eseményekről. Miskolc főjegyzőjének, Dr. Tréki Török Andornak Hortobágyi imádsága, az elnyomatásban szenvedő falvak: Árkus, Borsós, Borzas, Ebes, Elep, Erzsébetfalva, Kócspuszta, Kónya, Kormópuszta,  Lászlómajor, Polgár, Tedej áldozatokra emlékező imái megrázóak.

Kati színészi képességeinek teljes palettáját elénk tárja, énekel, verset mond, gyászol, suttog vagy kiált, ahogy azt a költők megírták. Ez az est méltó megemlékezés erről a néhány gyönyörűséges napról, az utána  következő megtorlásokról és a hősök haláláról. Dicsőség a legyőzötteknek!

Kühne Katalin

_____________________________________________________________________________________________________



Fotó: Barázda Eszter

___________________________________________________________________________________________________

GLORIA VICTIS! DICSŐSÉG A LEGYŐZÖTTEKNEK! 1956

2013. október 11. péntek 17 óra

Feledy-ház (Deák tér 3.)

 

Kardos Katalin

előadóestje

Szalay Lajos (1909-1995): SOS 1956 „A magyar dráma” albumának rajzaira

 

_________________________________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________________________________

Vissza a listához
COMTRANS Kft.
  • Kapcsolat
  • Impresszum
  • Partnerek
  • Támogatók
  • Keresés
  • Oldaltérkép